
Píše sa rok 1992 a obyvatelia Česko-Slovenska riešia zásadnú zmenu. Vladimír Mečiar a Václav Klaus sa dohodli, že rozdelia spoločný štát. Časť obyvateľov sa teší, časť má obavy, čo bude nasledovať.
Na budúcnosť Slovenska sa s nedôverou pozerali aj nemeckí podnikatelia Tuikovci. Tí krátko po Nežnej revolúcii podporili podnikateľský nápad Petra Zálešáka a Jána Tomáša, keď stáli pri zrode značky Nay.
Aj keď sa ich spoločná firma, ktorá sa zaoberala predajom elektroniky, pekne rozbehla, Nemci sa rozhodli, že z biznisu vycúvajú. Dôvod? Akosi neverili, že biznis v novom štáte môže úspešne napredovať.
Zálešák a Tomáš stoja pred ťažkou úlohou. Nemeckých spoločníkov musia vyplatiť. Rozmýšľajú, čo ďalej a či takéto oslabenie zvládnu.
- Biznisový príbeh spoluzakladateľa spoločnosti Nay Petra Zálešáka sledujeme v ďalšej časti seriálu Magnáti .
Vynaliezavý
Rozlúčka s nemeckými biznisovými partnermi bola v príbehu Petra Zálešáka dôležitým míľnikom, vráťme sa však o pár rokov späť.

Rodený Bratislavčan mal k elektronike a technológiám blízko už v mladosti. „Preto som sa rozhodol pre štúdium technickej kybernetiky a sníval som o využití počítačov, ktoré boli v tom čase v počiatkoch vývoja,“ spomínal v roku 2009 pre magazín Goldman.
Lákalo ho vraj aj umenie, no čoskoro zistil, že chce podnikať a rozvíjať biznis. Pomohli mu pritom aj jeho voľnočasové aktivity. V tanečnom súbore Technik, ktorého bol členom, sa zoznámil s Jánom Tomášom.
Prvé „podnikateľské“ kroky urobili ešte pred Nežnou revolúciou, do socialistického Československa dovážali elektroniku.
„Zosilňovače, hifi veže a televízory sme objednávali cez podnik zahraničného obchodu. Ľudia na tovar čakali aj tri mesiace. Ale počkali si, pretože iná cesta, ako sa dostať ku kvalitnej elektronike, nebola,“ približoval Zálešák v roku 2006 pre magazín Profit.