Parlament v stredu schválil novelu Zákonníka práce, podľa ktorej budú môcť rekreačné poukazy na domácu dovolenku využívať aj rodičia zamestnanca alebo zamestnankyne. Doteraz bol určený len pre najbližších rodinných príslušníkov, teda manžela alebo manželku a deti. Novinka má platiť od budúceho roka.
Rekreačné poukazy boli zavedené v roku 2019. Iniciátorom bola Slovenská národná strana (SNS), rovnako ako to bolo pri ich novelizácii.
Predseda SNS Andrej Danko ju v apríli zdôvodňoval tým, že rekreačné poukazy treba rozšíriť, lebo sa až tak nevyužívajú. Ich cieľom je podľa národniarov podporiť domáci cestovný ruch a pomôcť podnikateľom v hotelierstve a gastronómii.
Na druhej strane, využívanie rekreačných poukazov zvyšuje náklady zamestnávateľov a zaťažuje ich ďalšou byrokraciou. Po rozšírení na rodičov zamestnanca sa tieto dôsledky ešte zosilnia.
V článku sa dozviete:
- Kto môže poukaz využiť?
- Kde sa dajú poukazy použiť?
- Koľko prispeje zamestnávateľ na dovolenku?
- Ako si uplatniť príspevok na dovolenku?
- Môže si zamestnanec objednať ubytovanie cez zľavové portály či cez Booking na poukaz?
- Ktoré firmy ho poskytujú?
- Komu poukazy vyhovujú?
- Čo hovoria kritici ich prenositeľnosti?
1. Kto môže poukaz využiť?
Je určený najmä pre zamestnancov, ktorým zamestnávateľ prispieva na rekreáciu. Využiť ho môže aj manželka a deti zamestnanca, ak sú spolu na dovolenke na Slovensku.
Po novom bude poukaz prenositeľný aj na rodičov zamestnanca, ktorí môžu byť aj dôchodcami a doteraz nemali na poukaz nárok.
Podmienkou je, že zamestnanec musí u zamestnávateľa pracovať v trvalom pracovnom pomere nepretržite najmenej dva roky a poukaz sa uplatňuje na pobyt s minimálne dvoma prenocovaniami u jedného ubytovateľa. Nárok na príspevok nemá dohodár.
Rekreačný poukaz si môže dať do výdavkov aj živnostník. Samozrejme, ak si uplatňuje paušálne výdavky, nemá to pre neho význam. Aj pre neho pritom platí podmienka, že musí podnikať nepretržite aspoň dva roky.
2. Kde sa dajú poukazy použiť?
Len na Slovensku. Poukaz možno čerpať na zaplatenie ubytovania, stravovania a služieb cestovných kancelárií. Uhradiť sa ním dá aj doprava a wellness.
Poukaz možno použiť tiež na letné tábory pre deti počas školských prázdnin, a to aj na denné letné tábory, ktorých súčasťou nie je nocľah. Táto výnimka pribudla v zákone v januári 2020.
3. Koľko zamestnávateľ prispeje na dovolenku?
Zamestnávateľ podľa Zákonníka práce uhradí 55 percent sumy, ktorú ste za pobyt a služby zaplatili. Výška príspevku je ohraničená, v prípade zamestnanca na plný úväzok je to najviac 275 eur za rok, u zamestnanca na polovičný úväzok najviac 137,50 eura ročne.
Rekreačný poukaz je možné využiť len u jedného zamestnávateľa. Nemusíte ho však vyčerpať naraz. Inými slovami, v rámci jedného roka sa dá uplatniť na viac pobytov v rôznych ubytovacích zariadeniach.