V bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice v uplynulých mesiacoch riešili povoľovanie projektu, ktorý bol podľa magistrátu rozporuplný. Išlo o objekty, ktoré už boli zrealizované, od mesta žiadali dodatočné povolenie.
Problémom bolo, že sa vydávali za niečo iné, ako v skutočnosti boli. Teda aspoň tak naznačuje rozhodnutie, ktoré podpísal hlavný architekt Bratislavy.
Usmerňovanie výstavby
Na to, aby developeri, investori či podnikatelia mohli stavať, potrebujú získať celý rad povolení. V Bratislave na ich začiatku stojí záväzné stanovisko, ktoré vydáva magistrát. Aj cez tento inštitút reguluje mesto výstavbu a snaží sa usmerniť jeho ďalší rozvoj tak, aby bol rešpektovaný platný územný plán.

O vydávaní záväzných stanovísk sa v odbornej verejnosti veľa diskutovalo krátko po tom, čo Matúš Vallo nastúpil do úradu. Magistrát pod jeho vedením totiž sprísnil ich vydávanie, čo sa mnohým developerom nepáčilo, keďže prestal tolerovať výstavbu bytov, ktoré boli na papieri apartmány.
Kým spočiatku magistrát vydával veľké množstvo zamietavých stanovísk, postupne sa situácia štandardizovala a mesto usmerňovalo investorov. Aj dnes sa však objavia projekty, ktoré dostanú červenú.
Príkladom je projekt v Podunajských Biskupiciach. Kto je jeho investorom nevieme, keďže v žiadosti je meno začiernené a uvedené nie sú ani dotknuté pozemky. Magistrát to robí vtedy, keď projekt predkladá fyzická osoba.
Na niekoľký pokus
V tomto prípade ide o projekt prístavby a výstavby na Závodnej ulici v Podunajských Biskupiciach. Investor sa na magistrát obrátil ešte v závere minulého roka. Najprv predložil dvojicu projektov. Prvý niesol pracovný názov Záhradný sklad, v druhom prípade bol označený ako Prístavba k objektu Podunajské Biskupice.
Tieto zámery však boli vrátené a vo februári tohto roka bola predložená už len jedna žiadosť, ktorá riešila prístavbu penziónu a výstavbu objektu drobnej výroby. Aj tento zámer však bol vrátený. Investor tak projekt predložil na tretí pokus vo februári tohto roka.
Podklady hovoria o tom, že sa snaží získať súhlas mesta na projekty, ktoré boli zrealizované bez stavebného povolenia. V prvom prípade išlo o prístavbu penziónu, v druhom o samostatný objekt.