BRATISLAVA. Objednávky v priemysle začali rásť. Ich hodnota v apríli tohto roka medziročne stúpla o 5,7 percenta a dosiahla 5,83 miliardy eur.
Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa nové objednávky medzimesačne zvýšili o 13 percent.
Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, zvýšenie objemov aprílových objednávok v 8 z 12 mesačne sledovaných odvetví priemyslu sa prejavilo v prvom tohoročnom medziročnom navýšení celkových nových objednávok v priemysle.
Objednávky v apríli 2024 medziročne najvýraznejšie narástli vo výrobe kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení, výrobe elektrických zariadení a vo výrobe textilu.
Objednávky sa naopak medziročne výrazne znížili najmä vo výrobe odevov, výrobe a spracovaní kovov a vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov.
Ako k zverejneným údajom doplnil analytik 365.bank Tomáš Boháček, objednávky v najdôležitejšej časti domáceho priemyslu, teda vo výrobe motorových vozidiel, stúpli medziročne o 16,5 percenta a medzimesačne o viac ako 20 percent.
„Tým nielenže vykryli 20 percent medziročný pokles z marca, ale v nominálnom vyjadrení dosiahli najlepšie čísla za posledný polrok, ktoré plynule nadväzujú na obnovu západoeurópskych trhov," zdôraznil.
Vývoj v nemeckej ekonomike poukazuje podľa analytika na odraz od dna, čo potvrdili aj nedávne údaje prieskumu PMI.
„Myslíme si, že marazmus nemeckej ekonomiky a negatívne presahy na domáci priemysel, sú už v tomto roku vyčerpané. Očakávame, že leto môže priniesť sezónnu stagnáciu, no poklesy sú menej pravdepodobné. Druhá vlna obnovy priemyselnej aktivity by mala doraziť na jeseň, čo by ešte výraznejšie umocnilo domáci ekonomický rast," avizuje Boháček.