BRATISLAVA. Nemecká spoločnosť Winkelmann by spolu so subdodávateľmi mohla v strednodobom horizonte v priemyselnom parku v Rimavskej Sobote vytvoriť okolo 1 500 pracovných miest.
Po výjazdovom rokovaní vlády v Rimavskej Sobote to uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková. Samotný Winkelmann by u nás chcel do troch rokov priniesť viac ako 470 pracovných miest. Výrobu nádrží na čerpadlá a ohrievače vody plánuje spustiť v júli budúceho roka.
Ohrozený príchod investície
Ako pritom upozornila Saková, príchod investície na Slovensku bol v minulosti ohrozený.
„Pán Winkelmann ma dva týždne po mojom nástupe do funkcie ministerky hospodárstva upovedomil, že bude žiadať od ministerstva penále niekoľko stotisíc eur a ďalšie škody a náhrady škody mal pripravené. Upozornil ma, že čo sa týka tejto investície, je rozhodnutý vzhľadom na nedodržanie termínov, ktoré podpísala minulá vláda, z tejto investície ustúpiť," priblížila Saková.
Ako dodala, vďaka pracovníkom rezortu ako aj vďaka spolupráci s iným ministerstvami sa im podarilo situáciu zvrátiť a dodržiavať dohodnuté termíny.
Taktiež naznačila, že by sa v súvislosti s príchodom investorov do tejto lokality mohli prehodnotiť aj investície do dopravnej infraštruktúry. „Sú nejaké plány, ktoré sa v čase menia, nie je vylúčené, že keď to za minulej vlády nebolo na stole, že sa to do plánov doplní," zhodnotila.
Kľúčové kritériá
Pre investorov sú totiž pri rozhodovaní kľúčovými kritériami práve energetická a dopravná infraštruktúra.
Winkelmann Group patrí k popredným spoločnostiam pôsobiacich v oblasti kovov a tvarovania plechov pre rôzne priemyselné využitia. Vznikla v roku 1898 ako rodinný podnik, výrobné závody má po celom svete.
Výstavba priemyselného parku v Rimavskej Sobote oficiálne začala v októbri minulého roka. Rozprestierať sa bude na ploche viac než 80 hektárov. Vznik projektu odsúhlasila vláda ešte v roku 2021 a neskôr schválila i osvedčenie o významnej investícii.
Biznis s jadrovým palivom
Bližšie nemenovaný taliansky investor má záujem o slovenský biznis s jadrovým palivom.
„Od svojho nástupu som sa niekoľkokrát stretla s významným talianskym investorom, ktorý chce priniesť na Slovensko technológiu, ktorá by obohacovala vyhoreté jadrové palivo,“ povedala po rokovaní vlády ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Počas predsedníctva Maďarska v Európskej únii (od júla tohto roka) by sa malo Slovensko posunúť aj v oblasti výstavby úložísk vyhoretého jadrového paliva.
Tri lokality na výstavbu podzemných úložísk sú v súčasnosti vytypované na území Gemera.
„Budeme sa touto otázkou zaoberať tak, aby v roku 2050, najneskôr 2060 sme mali tieto podzemné úložiská vyhoretého jadrového paliva,“ konštatovala Saková.