Dnes sú v reštauráciách a kaviarňach populárne limonády s kúskami ovocia, prípadne s prírodným sirupom. Každý chce piť zdravé nápoje bez umelých konzervantov a aróm.
V časoch socializmu však boli veľmi obľúbené nápoje, ktoré sa robili z práškov, ľudovo sa označovali ako šumienky.
Jedným z nich bol Vitacit. S prírodnými prísadami nemal veľa spoločné. Naopak, bola to „čistá chémia“. Napriek tomu si ľudia a najmä deti jeho sladko-kyslú chuť zamilovali.
Po revolúcii popularita Vitacitu nástupom konkurencie upadla, hoci stále sa vyrába a predáva v obchodoch.
- Príbeh značky Vitacit opisujeme v ďalšej časti seriálu Made in Czechoslovakia, venovanom kultovým výrobkom, ktorých korene siahajú do čias spoločného česko-slovenského štátu.
Vraj vznikol v miešačke
Vitacit za socializmu vyrábal jeden zo závodov štátneho podniku Lachema v západočeskom mestečku Kaznějov. Primárne produkoval kyselinu sírovú, až neskôr k nej pridal kyselinu citrónovú.
A práve tá sa v roku 1970 stala základom pre práškový nápoj, ktorý dostal názov Vitacit. Podľa legendy vznikol tak, že zamestnanec podniku Jiří Bastl nasypal do betónovej miešačky kyselinu citrónovú, pridal veľké množstvo cukru, vitamín C a citrónovú arómu.
Ohľadom názvu nápoja zasa koluje historka, že keď s ním chcel výrobca expandovať do zahraničia, zistilo sa, že istá britská firma pod podobným označením Vitacid vyrába jed na krysy.

V každom prípade, Lachema na Vitacit získala medzinárodnú ochrannú známku. Pre zaujímavosť, ako mnohí fanúšikovia hudby vedia, v roku 1976 sa podľa neho pomenovala známa česká metalová kapela.