Dovolenka na jachte má jedinečné čaro, pretože dodáva pocit slobody. Loď si namiesto tradičného ubytovania v hoteli či v penzióne vyberá čoraz viac Slovákov. Najčastejšie si pýtajú plachetnice, ktoré sú dostatočne komfortné.
Dajú sa v zásade kdekoľvek zakotviť a z paluby môžete skočiť rovno do mora, prípadne vybehnete z maríny na večeru do miestnej reštaurácie.
Na to, aby sa táto romantická predstava dala zrealizovať, je potrebné oprávnenie na vedenie lode. Takzvané kapitánske kurzy ponúka na Slovensku dvanásť firiem. Cenové rozdiely sú minimálne.
Ak sa chcete plaviť na Jadranskom mori, môžete sa vybrať ľahšou cestou a spraviť si len kapitánsky kurz v Chorvátsku, čo je najlacnejšia a najrýchlejšia verzia.
Čo sa v článku dočítate?
- Aký typ oprávnenia na vedenie lode potrebujete?
- Z čoho pozostáva kapitánsky kurz na Slovensku?
- Je teoretická skúška komplikovaná?
- V čom spočíva kurz rádiotelefonistu?
- Treba na praktickú časť vycestovať do Chorvátska?
- Je jedno, či si spravím najprv praktickú časť a potom teóriu?
- Koľko stojí kapitánsky kurz?
- Je chorvátska licencia výhodnejšia?
1. Aký typ oprávnenia na vedenie lode potrebujete?
Na to, aby ste na lodi mohli robiť kapitána, potrebujete absolvovať „kurz veliteľa námorného rekreačného plavidla“, na základe ktorého sa potom vydáva oprávnenie kategórie A, B alebo C. Dovolenkárom stačí C.
Oprávnenie nemá obmedzenú platnosť, je teda udelené doživotne. Jeho držiteľovi umožňuje prenajať si jachtu napríklad v Chorvátsku alebo kdekoľvek vo svete a vydať sa na more do vzdialenosti dvanásť námorných míľ od pobrežia. Podmienkou je, že sila vetra nepresiahne štvorku Beaufortovej stupnice, čo je 20 až 28 kilometrov za hodinu.
S céčkom môžete riadiť loď s dĺžkou do 24 metrov, ktorá je vybavená plachtami alebo motorom, a kapacitou dvanásť ľudí na palube. Ak sa chcete plaviť loďou bez obmedzení, potrebujete oprávnenie kategórie B a A.
Na Slovensku kurzy organizujú firmy, ktoré na to majú povolenie od tuzemského ministerstva dopravy. Vydaný „lodný vodičák“ je medzinárodne uznávaný. Kurz spolu so skúškou trvá niekoľko týždňov, pred dovolenkou treba počítať ideálne s dvojmesačnou časovou rezervou.
Ak sa chcete plaviť len v Chorvátsku, môžete si spraviť kapitánsky kurz aj tam. Je lacnejší a dá sa zvládnuť počas jedného týždňa. Na teoretickú prípravu dostanete učebné texty, ktoré obsahujú všetko potrebné na skúšku. Tú absolvujete v posledný deň kurzu na lodi.
Po úspešne vykonanej skúške získate preukaz na vedenie lode stupňa B, ktorý vydáva ministerstvo námorníctva Chorvátskej republiky. Skúšky sa dajú robiť v slovenskom alebo v anglickom jazyku, organizujú ich aj slovenské firmy.
Nevýhodou je, že oprávnenie sa týka len plavby v Jadranskom mori. Chorvátsky kapitánsky kurz nie je medzinárodne uznávaný.