LONDÝN. Nemecko pravdepodobne ukončí využívanie uhlia ako zdroja energie pred zákonom stanoveným termínom, ktorým je rok 2038.
Dôvodom je zhoršujúca sa ekonomická situácia uhoľných elektrární, uviedla v pondelok splnomocnenkyňa nemeckej vlády pre klimatickú politiku.
Nemecká vláda uzavrela v roku 2022 s koncernom RWE dohodu v hodnote 2,6 miliardy eur, na základe ktorej spoločnosť zatvorí svoje uhoľné elektrárne do roku 2030, čo signalizuje, že Berlín sa snaží zrýchliť tempo ústupu od uhlia.

Dostupné modely a prepočty naznačujú, že postupné ukončenie výroby elektriny z uhlia sa pravdepodobne uskutoční pre rokom 2038, čisto z dôvodu ekonomickej životaschopnosti, uviedla Jennifer Morganová, ktorá pôsobí ako osobitná vyslankyňa pre medzinárodnú klimatickú politiku na nemeckom ministerstve zahraničných vecí.
Lídri skupiny siedmich priemyselne najrozvinutejších krajín G7 sa tento mesiac zaviazali, že v prvej polovici roku 2030 postupne ukončia výrobu energie z uhlia.
Záverečný dokument z ich zasadnutia však umožnil aj alternatívny záväzok postupného odstavenia uhoľných elektrární v časovom horizonte, ktorý bude v súlade so zachovaním nárastu globálnej teploty najviac o 1,5 stupňa Celzia.