Už dávno neplatí, že prenájom jachty je drahou záležitosťou. Takýto typ dovolenky môže dokonca stáť menej ako prenájom lepšieho apartmánu či izby v hoteli. Bookovanie dovolenky na jachte nie je komplikované, ale má špecifiká, ktoré treba zohľadniť.
Záujem o prenájom jácht sa celosvetovo rozbehol v rokoch 2014 a 2015. Vtedy sa začali do jácht montovať asistenčné systémy, ktoré uľahčili orapientáciu a riadenie lode na mori.
Pandémia trend rastúceho záujmu o jachtárstvo posilnila. Dovolenkári boli na jachte lepšie chránení ako v hoteli pred covidom a mnohí sa k prenájmu každoročne vracajú.
Vznikli viaceré charterové spoločnosti, ktoré majú obrovské flotily lodí. Trh s prenájmom má podľa analytickej spoločnosti Allied Market Research hodnotu takmer 12 miliárd dolárov a do roku 2030 by mal stúpnuť na 20 miliárd dolárov.
Slováci si najčastejšie prenajímajú jachty v Chorvátsku, preto sme sa na Jadranské more zamerali aj v našom článku.
V článku sa dočítate:
- Ako si vybrať jachtu na dovolenku,
- koľko stojí prenájom a s akými ďalšími poplatkami treba počítať,
- čo znamená poistenie kaucie a prečo je to dobrý nápad,
- kde najvýhodnejšie zakotviť.
Asistenčné systémy
Štatistiky slovenskej spoločnosti Boataround, ktorá sa venuje prenájmu lodí, jácht a plachetníc, potvrdzujú, že Slováci uprednostňujú najnovšie jachty určené pre posádku ôsmich ľudí.
Spoluzakladateľ firmy Pavel Přibiš odporúča lode s asistenčným systémom. Uľahčí jej riadenie a zvyšuje bezpečnosť ľudí na palube. Ešte pred pár rokmi boli pre tieto lode asistenčné systémy nedostupné a boli výsadou skôr luxusných jácht.

Napríklad asistenčný systém Bow Thruster slúži na zlepšenie manévrovania a ovládania lode najmä pri nízkych rýchlostiach alebo pod vplyvom silného vetra a vĺn.
Na palube by nemal chýbať GPS plotter, ktorý uľahčuje navigáciu a mapuje more aj v noci. Pri výbere sa odporúča hľadať loď, ktorá má hlavnú rolovaciu plachtu, ktorá je ľahká a dobre sa s ňou narába.
Pre kapitána je kľúčové aj zloženie posádky. „Ideálne je mať pár šikovných ľudí, ktorí vám pomôžu pri parkovaní lode. Jeden človek vpredu vytiahne muringové laná, ktorými priviaže predok lode, a jeden človek vzadu, ktorý laná hodí a uviaže loď vzadu,“ upozorňuje Pavel Přibiš.
Prenájom novej lode pre ôsmich ľudí počas hlavnej letnej sezóny v Chorvátsku vychádza na týždeň v priemere na 2100 eur, čo je 260 eur na osobu. Staršie lode sú o niečo lacnejšie.