BRATISLAVA. Vláda SR súhlasila s ratifikáciou dohody o leteckej doprave medzi Spojenými štátmi americkými (USA), EÚ a jej členskými štátmi, Islandom a Nórskym kráľovstvom.
Súhlasiť s dohodou ešte musí Národná rada (NR) SR a následne ju ratifikovať prezident SR. V stredu to schválil vládny kabinet.
"Keďže Nórsko a Island sú neoddeliteľnou súčasťou Spoločného európskeho leteckého priestoru, týmito dohodami sa zabezpečí dôsledný regulačný rámec pre lety medzi USA a jednotným trhom leteckej dopravy v EÚ - vrátane Islandu a Nórska. Vytvoria sa tým komerčné výhody pre letecké spoločnosti a zákazníkov v EÚ a najmä sa zabezpečí súlad Dohody o leteckej doprave medzi EÚ a USA so spoločnou škandinávskou politikou v leteckej doprave. Návrhom sa zároveň zachová dvojstranný charakter Dohody o leteckej doprave medzi EÚ a USA," píše sa v predkladacej správe.
Pôvodná dohoda o leteckej doprave medzi EÚ a USA nadobudla platnosť 30. marca 2008. O pristúpení Islandu a Nórska sa následne začalo rokovať v roku 2010.
Dohoda je medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy a podlieha pred ratifikáciou súhlasu NRSR.
Podľa Ústavy SR na jej vykonanie nie je potrebný zákon, po ratifikácii a vyhlásení spôsobom ustanoveným zákonom má prednosť pred zákonmi SR. Dohoda je zároveň hospodárskou zmluvou všeobecnej povahy.
Vláda ďalej rokovala o:
- Počet pracovných úrazov na Slovensku za minulý rok klesol, najmä smrteľné úrazy. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš na rokovaní vlády vyhodnotil plnenie Stratégie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v Slovenskej republike na roky 2021 až 2027. BOZP na Slovensku dosiahla v roku 2023 výrazné úspechy, potvrdzuje to pokles celkového počtu pracovných úrazov v porovnaní s rokom 2022. Štatistické údaje z informačného systému ochrany práce ukazujú, že v roku 2023 bolo registrovaných celkovo 7 622 pracovných úrazov.
Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA) identifikovala niekoľko kritických míľnikov v pláne obnovy. Vyplýva to z aktualizovanej Správy o pokroku v implementácii plánu obnovy z dielne podpredsedu vlády Petra Kmeca (Hlas), ktorú v schválila vláda.
Ministerstvo hospodárstva nebude musieť vláde predložiť Druhý akčný plán pre realizáciu opatrení vyplývajúcich zo Stratégie hospodárskej politiky Slovenskej republiky do roku 2030. K tejto úlohe pritom rezort zaviazal kabinet uznesením ešte koncom roku 2019. Vtedy rokoval o prvom akčnom pláne s touto tematikou. Aktuálne vedenie ministerstva požiadalo o zrušenie tejto úlohy. Vláda mu v stredu vyhovela.
S poklesom inflácie začali domácnosti od roku 2024 zvyšovať svoju spotrebu. Reálne tržby v supermarketoch v 1. kvartáli 2024 vykázali priaznivé výsledky, čo signalizuje, že dostupnosť a spotreba základných potravín nie sú ohrozené. Celková reálna spotreba domácností vo 4. kvartáli 2023 medziročne poklesla o 1,7 %. Vyplýva to z Analýzy cenového vývoja základných druhov potravín 4/2024 z dielne Ministerstva financií, ktorú vzala na vedomie vláda.
Inšpekcia práce minulý rok skontrolovala 23 305 subjektov. V medziročnom porovnaní ide o nárast o 5,35 % alebo 1183 skontrolovaných subjektov. Vyplýva to zo správy o stave ochrany práce a o činnosti orgánov štátnej správy v oblasti inšpekcie práce v roku 2023 z dielne ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša (Hlas), ktorú vzala na vedomie vláda. Zistených nedostatkov bolo medziročne menej.
Vláda stanovila kritéria pre určenie projektu ako strategickej investície. Kabinet tiež bude môcť pri projektoch určených ako strategické investície rozhodnúť, že hodnotenie štúdie uskutočniteľnosti nevykoná Ministerstvo financií SR. Vyplýva to z nariadenia vlády SR, ktorým sa vykonáva zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete (TEN-T). Nariadenie v stredu schválila vláda.