SME

Kupujúci nehnuteľností sú stále vo výhode. Lákajú ich ceny aj bonusy navyše

Projekt Čerešne bol vlani najžiadanejším bývaním v hlavnom meste.

Dopyt po nehnuteľnostiach rastie, predaje bytov developerov stúpajú. Ponuka bytov je zatiaľ široká a stále je možné získať benefity, ktoré tu v minulosti neboli. Ako dlho však tento trend vydrží a čo možno očakávať v najbližších rokoch? Odpovedá IVAN ROLNÝ, člen predstavenstva spoločnosti ITB Development.

Na rezidenčný realitný trh sa vracia optimizmus. Developeri predávajú byty, o ktoré nebol dlho záujem, dopyt zo strany kupujúcich rastie z mesiaca na mesiac. Ako hodnotíte toto oživenie?

Na bratislavskom trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami vidno postupný nárast dopytu už od konca minulého roka, teda už vyše polroka. V prvom a druhom kvartáli 2024 sa toto oživenie ešte zintenzívnilo. V našom projekte Čerešne na Poliankach sme v prvom kvartáli tohto roka predali o takmer 80 percent viac bytov než v rovnakom období pred rokom. Tešíme sa z tohto oživenia.

Za nás však treba povedať, že sme naň nečakali so založenými rukami. V ITB sme mu išli vlani v ústrety viacerými benefitmi pre klientov, aby sme im pomohli prekonať bariéry, ktoré kvôli ekonomickej situácii prirodzene nastali.

Ako dlho ešte potrvá, kým sa dopyt po novom bývaní v hlavnom meste ustáli na dlhodobom priemere?

Z prognóz, ktoré máme k dispozícii vyplýva, že by sa to mohlo stať už do konca tohto roku. Do konca roka 2024 možno očakávať aj ďalšie znižovanie úrokových sadzieb ECB pre banky, a to až na 3,75 percenta. S postupným zlacňovaním hypoték pôjde ruka v ruke aj zatiaľ pozvoľný rast priemernej ceny za meter štvorcový.

Ako sme už v minulosti viackrát zdôrazňovali, situácia na trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami doteraz bola a ešte zatiaľ stále je pre kupujúcich skutočne priaznivá. Stále pretrváva možnosť vybrať si byt relatívne bez časového tlaku, mať pritom širokú ponuku bytov. Ešte stále je možné dokonca získať aj výhodnejšie ceny a benefity, ktoré pár rokov dozadu ešte nikto z developerov neponúkal.

Je podľa vás už situácia na trhu s realitami v horizonte najbližších rokov z najhoršieho vonku?

Akékoľvek predpovede a očakávania sa môžu veľmi rýchlo zmeniť – to sme sa v ostatných rokoch už naučili. Ale áno, nateraz možno rátať s efektom odloženého dopytu a teda výraznejším oživením.

Problémom na trhu však zatiaľ ostáva nízka ponuka nového bývania v Bratislave, na čom sa podpíše aj pozastavená výstavba v uplynulom období pri viacerých projektoch. Potenciálna nová ponuka bude pritom aj naďalej narážať na zdĺhavý povoľovací proces. Na druhej strane, pozitívnou správou je postupne sa reformujúci systém povoľovania a posudzovania stavieb. Novelizácia existujúcej legislatívy môže pomôcť tieto konania skrátiť.

V roku 2023 ste sa napriek celkovému prepadu predajov na trhu stali jedným z najúspešnejších developerov. Čomu to pripisujete?

Nezávislý startup BuiltMind, ktorý sledoval verejné predaje bytov v 90 rôznych projektoch v Bratislave, priniesol porovnanie medzi developermi. Vyplynulo z neho, že náš projekt Čerešne bol najpredávanejším rezidenčným projektom. Takmer každý ôsmy vlani predaný byt v Bratislave bol u nás.

Čerešne sa tak stali najžiadanejším bývaním v hlavnom meste, čo nás dostalo na priečku najúspešnejšieho rezidenčného developera. Veríme tomu, že sa nám to podarilo kombináciou dvoch faktorov. Klienti si vyberajú Čerešne ako svoj domov vďaka kvalite bývania, za ktorou si stojíme. Na nej sa podpisuje samotná lokalita, nadštandardné prevedenie a vybavenie bytov a tiež výnimočná architektúra s dôrazom na život v komunite. A tieto benefity minulý rok výrazne podporili aj naše inovatívne riešenia prefinancovania. Tie klientom pomohli zmierniť finančnú neistotu a my sme boli prví, ktorí s nimi prišli.

O tom, že sa vám minulý darilo svedčí aj to, že ste sa pustili do výstavby tretej etapy vášho vlajkového projektu v Dúbravke. Nová výstavba bola pri tom zamrznutá na historickom minime.

Áno, vďaka úspešnému predpredaju viac ako tretiny bytov v tretej etapy Čerešní sme dokázali splniť požiadavky banky pre uvoľnenie financovania výstavby. Tiež sa nám podarilo takmer kompletne vypredať skolaudovanú druhú etapu. Môžeme neskromne povedať, že v druhom kvartáli 2023 bol o naše byty dokonca väčší záujem než v rovnakom období roku 2022. Práve v čase, keď sa celková výkonnosť trhu pri predaji novostavieb zastavila niekde na úrovni len 30 až 40 percent, sa naše Čerešne Residence stali jedným z najväčších rozostavaných rezidenčných projektov na Slovensku.

Ako ste s výstavbou pokročili a kedy bude dokončená?

Výstavba troch bytových domov tretej etapy Čerešní napreduje podľa plánu. Na prvom objekte budujeme už 4. podlažie a na zvyšných dvoch je dokončená základová doska a stavajú sa zvislé konštrukcie. Do konca roka 2026 tu skolaudujeme 255 bytov a apartmánov. Tie budú mať priestranné dispozície, balkóny a terasy, čiže ide o ideálne bývanie pre rodiny. Vybavenie sa bude niesť v nadštandardnej kvalite – byty budú mať drevené podlahy, stropné chladenie a vykurovanie či sanitu Villeroy & Boch. Navyše, na všetky byty z tretej etapy Čerešní poskytujeme majiteľom až trojročnú záruku.

Pripravujete v Bratislave ďalšie developerské projekty?

V dohľadnej dobe sa chystáme rozšíriť našu obytnú štvrť na Poliankach o štvrtú etapu Čerešne Plaza. Dokončujeme už potrebné prípravy. Do lokality by sme mali priniesť ďalších 420 bytov a apartmánov. Zatiaľ ide všetko podľa plánov a štart predaja v štvrtej etape by mal byť ohlásený už na prelome rokov.

Posledné schvaľovacie procesy pred výstavbou prebiehajú aj na novom projekte v Devínskej Novej Vsi. Ten bude zahŕňať 6 bytových objektov, administratívy a občianskej vybavenosti. V tomto projekte ponúkneme 457 bytov a 116 apartmánov.

ITB pôsobí na developerskom trhu vyše 19 rokov. Čo považujete za svoje najsilnejšie stránky?

Kladieme dôraz na náš osobný vklad do toho, čo robíme. A tiež transparentnosť v zmysle prezentácie tých, ktorí za našimi projektami stoja. Nie sme pobočka zahraničného developera, ale slovenská firma, ktorej ľudia našimi projektami osobne žijú. Veľa z kolegov a kolegýň v našich projektoch aj priamo býva. Tvoríme tím medzi sebou úzko spolupracujúcich developerov a architektov a vzájomne sa prepájame vo všetkých fázach - od návrhu až po odovzdanie kľúčov klientom.

Ako by ste definovali spoločné DNA projektov, za ktorými ako developer stojíte?

Naším štandardom je budovať premyslené, kvalitné a aj po vizuálnej stránke atraktívne bývanie, ktoré vždy zapadá harmonicky do svojho prostredia. Bezprostredná blízkosť prírode je pre nás nevyhnutnosť, napríklad Čerešne sú postavené hneď pri lesoparku Sitina.

Zároveň, pri každom z našich projektov dávame dôraz na ekologický urbanizmus. Konkrétnymi opatreniami sa snažíme minimalizovať spotrebu zdrojov a energií, a to nielen pri samotnej stavbe, ale aj dlhodobom užívaní bytov ich majiteľmi. Napríklad, bytové domy z tretej etapy Čerešní dosiahnu vďaka vysokej úrovni technológií najvyššiu energetickú triedu A0+. Sme hrdí, že tak prinášame na trh rezidenčných nehnuteľností v Bratislave nový energetický štandard.

Popri tom kladieme veľký dôraz na zeleň a funkčné využitie priestorov okolo domov. Trendom dnes je budovať spoločenské vnútrobloky, komunitné záhrady, vlastné ihriská.

ITB sa na realitnom trhu spája silno s architektonickou firmou Architekti Šebo Lichý? Prečo je táto symbióza pre vás strategická?

Spolupráca s týmito skúsenými architektmi je neoddeliteľnou súčasťou nášho fungovania. Ich odbornosť a talent sú zárukou kvality, estetiky a funkčnosti všetkých našich projektov. Vďaka nim sa nám darí skĺbiť tieto pre nás absolútne prioritné atribúty. Vo výsledku tak môžu všetky hotové aj plánované bytové domy niesť rukopis nadštandardnej architektúry, ktorá citlivo korešponduje s danou lokalitou a jej špecifikami.

Spolupráca nám priniesla aj viacero ocenení zo strany odborníkov. Spomeniem napríklad cenu CE ZA AR pre projekt Nový Háj, medzi finalistami tohto ocenenia boli aj naše Kolísky aj Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle. Získali sme tiež tituly Najlepší rezidenčný projekt podľa CIJ pre Čerešne, Gansberg a Kolísky. Viacero projektov vrátane druhej etapy Čerešne Lake si odnieslo aj uznanie medzinárodnej poroty BIG SEE Awards.

Tento článok vám prináša ITB.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (8. 4. 2025)
USD 1.097
AUD 1.817
CZK 25.195
JPY 160.580
CAD 1.566
GBP 0.856
HUF 407.950
PLN 4.294
CHF 0.938
SEK 11.078

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 32 041
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 652
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 418
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 391
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 309
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 5 170
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 389
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 189
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 557
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 440
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 812
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 767
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 842
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 470
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 873
  8. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 9 556
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

INDEX 4/2025 (3 ku 2)

Príbeh skrachovaného magnáta aj tipy na nákup akcií v aprílovom INDEXE.


3
Jozef Hajko.

Zároveň by podľa hnutia motivovalo aj zamestnávateľov.


TASR 1
Nové clá, ktorých zavedenie prezident USA Donald Trump oznámil v stredu vo Washingtone, začnú platiť 5. a 9. apríla.

Členské štáty by mali hlasovať o prvej reakcii.


TASR
Ilustračné foto.

Európska komisia zverejnila správu o obchode s agropotravinami.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 557
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 440
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 812
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 767
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 842
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 470
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 873
  8. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 9 556
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu