Laická predstava je, že prenájom jachty je drahá záležitosť. V skutočnosti môže tento typ dovolenky vyjsť lacnejšie ako apartmán v hoteli. Napríklad loď pre ôsmich ľudí počas hlavnej letnej sezóny v Chorvátsku vychádza na týždeň v priemere na 2100 eur. Skrátka, jachty nie sú len boháčov.
Viac sa dozviete v titulkovej téme júlového vydania magazínu INDEX. Dočítate sa, s akými ďalšími nákladmi treba pri prenájme lode počítať, kde s ňou čo najvýhodnejšie kotviť, či aké drobnosti si podľa odborníkov treba určite vziať so sebou na palubu.

V novom INDEXE tiež zistíte, čo zahrnuje takzvaný kapitánsky kurz, ktorý musíte absolvovať, ak loď chcete na mori sám/sama riadiť. Koľko stojí, z akých predmetov sa skladá a sú skúšky komplikované? Prezradíme, že kapitánom lode sa môžete stať takmer na počkanie.
V skutočne letnom čísle INDEXU nájdete aj niekoľko tipov na dovolenkové destinácie. Upozorníme vás napríklad na alternatívu k tradičnému „slovenskému moru“, teda Jadranu. V posledných rokoch totiž čoraz viac Slovákov mieri aj k Baltskému moru do Poľska.
Pekné pláže, borovicové lesíky, hustá sieť cyklociest, historické mestá. To je len zopár lákadiel, ktoré sa podľa tých, čo už u našich severných susedov dovolenkovali, určite oplatí vidieť.
Ak už nad Baltom začínate uvažovať, určite si v novom INDEXE tiež prečítajte, ako sa na poľské pobrežie čo najrýchlejšie dostať, aké sú tam ceny ubytovania a služieb, či kedy je najvhodnejší čas z hľadiska počasia.
Nebol by to INDEX, keby sme sa tému dovolenkovania nepozreli aj z hľadiska investovania. Lebo v dovolenkovom rezorte nemusíte bývať len v hoteli, ale pokojne aj vo vlastnom.
Zmapovali sme preto pre vás ponuky na zahraničných realitných portáloch. Malaga, Zadar, Heraklion, ale aj Budva či Hurgada, tam všade sú na predaj byty s pešou dostupnosťou k moru. Niekde aj za cenu garáže v Bratislave.
Špeciálne sme sa zamerali na Madeiru, portugalský ostrov v Atlantickom oceáne, ktorý je považovaný na európsky Havaj. Nehnuteľnosti tam kupujú expati z celého sveta. Niektorí sa do nich natrvalo presťahovali, iní ich berú ako investíciu a prenajímajú ich.
Ak máte podobné myšlienky, určite vás zaujme rozprávanie Moniky Dvořákovej, ktorá pre INDEX vysvetľuje, ako sa byt na Madeire dá kúpiť, za aké ceny a aké úradné procedúry na to treba absolvovať.
V júlovom INDEXE myslíme aj na tých, čo preferujú dovolenku na Slovensku. Pre tých máme tip na skutočne zaujímavý kút Slovenska, a to Tokajskú vinohradnícku oblasť a región Medzibodrožia na juhovýchode krajiny.
Rozprávali sme sa s majiteľmi penziónov, miestnymi vinármi a starostami obcí aj o tom, aké jedinečné zážitky turistom ponúkajú. Prezradíme, že svoj rozvoj stavia región aj na budovaní cyklotrás.
Ani v letnom INDEXE sme nezabudli na fanúšikov seriálu Magnáti. Tentoraz v ňom rozoberáme dráhu Braňa Prieložného, ktorý sa do povedomia verejnosti v minulosti dostal pre fingovaný únos, hoci v tom čase patril medzi najbohatších Slovákov.
Prieložný stál pri zrode finančnej skupiny Istrokapital, s ktorou sa spájajú „zvučné“ mená, ako Mário Hoffmann či Zoroslav Kollár. Toto zoskupenie bolo pri všetkých veľkých ponovembrových „biznisoch“, vďaka čomu si aj Prieložný získal povesť nájazdníka.

Z ďalších tém v júlovom INDEXE vyberáme:
- Bratři, děkujeme: Slovenský cestovný ruch zachraňujú návštevníci z Česka
- Biznis „emisného manažéra“: Za firmou Rastislava Bilasa boli čudné podnikateľské kroky
- Bezpečnosť železníc: Niektoré zariadenia vyvinuli v 19. storočí
- Dilema slovenskej vlády: Čínska reakcia na európske clá môže poškodiť automobilky
Vážení čitatelia, ak nás radi čítate, no nepatríte ešte do klubu predplatiteľov, využite výhodnú ponuku na predplatné a získajte ho so zľavou na index.sme.sk/predplatne.
Vopred ďakujeme za priazeň.