Miliónové dlhy a hľadanie nového nájomcu. Takto dnes vyzerá situácia okolo Veže snov na Štrbskom Plese, jednej z najkontroverznejších stavieb vo Vysokých Tatrách.
Konkurz jej majiteľa obnažil pozadie jeho fungovania. Ostal po ňom dlhý zoznam veriteľov, ktorí projektu vo vyhľadávanej turistickej lokalite verili a požičali mu peniaze.
Zdesenie v Tatrách
Kým výstavbe väčšiny zásadných stavieb predchádza spoločenská diskusia, v prípade vyhliadkovej veže na Štrbskom Plese to tak nebolo. Médiá si projekt všimli, až keď bolo „neskoro“. V lete 2019 už boli položené jeho základy.
Ako je možné, že unikol pozornosti? Sčasti to súviselo s tým, že Štrbské Pleso je súčasťou obce Štrba, a nie mesta Vysoké Tatry.

„Vysoké Tatry majú tradíciu verejnej diskusie, parlamentarizmu, občianskej spoločnosti, ktorá sa veľmi ponáša na národnú úroveň. Štrba je, naopak, menšia obec, kde sa tieto fenomény objavujú v menšej miere,“ zamýšľal sa v septembri 2019 pre Profit poslanec mesta Vysoké Tatry Tomáš Tišťan.
Vo Vysokých Tatrách by podľa neho takýto projekt neprešiel: „Kontroverzné projekty v hlasovaní poslancov pri zmenách územného plánu v Štrbe prechádzajú ľahšie. Starosta Štrby Michal Sýkora je veľmi skúsený politický harcovník, ktorý si vie túto stabilitu obecného zastupiteľstva udržať.“
Starosta Štrby Sýkora oponoval, že ide o riadne schválenú súkromnú investíciu na súkromnom pozemku: „Na projekt je vydané právoplatné územné a stavebné povolenie na základe kladných stanovísk všetkých štátnych orgánov a inštitúcií vrátane orgánov ochrany prírody.“
Sýkora argumentoval aj tým, že projekt prispeje k rozšíreniu ponuky služieb pre návštevníkov Štrbského Plesa a Vysokých Tatier.
Na spresnenie, v 53 metrov vysokej veži mali vzniknúť štyri vyhliadkové plošiny, tobogan, múzeum Tatranského národného parku, kaviareň, denná miestnosť, obchod so suvenírmi, pokladnica aj toalety.

Zjednotená verejnosť
Proti výstavbe veže sa ozvali nielen aktivisti a odborná verejnosť, ale aj podnikatelia a niektorí politici.