BRATISLAVA. Od augusta bude možné kúpiť aj na Slovensku jednodňovú diaľničnú známku za 5,4 eura.
Vyplýva to z novely nariadenia o výške úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, ktoré v stredu schválila vláda.
Nariadením sa zároveň ruší celoročná diaľničná známka a okrem jednodňovej tak zostáva v platnosti iba 365-dňová, mesačná a desaťdňová známka.
"Účelom návrhu nariadenia vlády je ustanoviť výšku úhrady diaľničnej známky s jednodňovou platnosťou, ako aj vykonať legislatívnotechnické úpravy v súvislosti s navrhovaným zrušením diaľničnej známky za kalendárny rok a v súvislosti s terminologickým zosúladením so zákonom o pozemných komunikáciách," spresnilo ministerstvo dopravy.
Nariadenie nadobudne účinnosť 1. augusta.
Vláda počas rokovania schválila s pripomienkami 16 návrhov na určenie dopravných projektov za strategickú investíciu.
Sú medzi nimi projekty úsekov rýchlostných ciest R4 a R2, diaľnice D1 a D3, modernizácia vybraných úsekov železničných tratí či projekt diaľničného privádzača.
Ako strategická investícia tak boli označené napríklad projekty diaľnica D1 Turany – Hubová, rýchlostná cesta R2 Zacharovce – Bátka, alebo modernizácia železničnej trate Devínska Nová Ves – štátna hranica SR/ČR.
Štatút strategickej investície mohli získať vďaka už účinnému Zákonu o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície.
Ministerstvo dopravy tak mohlo predložiť na vládu návrh pripravovaných veľkých infraštruktúrnych projektov, ktoré môžu získať štatút strategickej investície.
Rezort očakáva, že príprava a realizácia významných investičných projektov, ktorá trvá pridlho, sa urýchlia.
Strategickou investíciou môžu byť projekty s nákladmi nad 50 miliónov eur, predtým to malo byť nad 100 miliónov eur. Požadovaný podiel verejného vlastníka strategickej investície sa znížil zo 100 na 50 percent.
Strategickými investíciami majú byť najmä projekty dopravnej infraštruktúry TEN-T.
Z rokovania vlády:
Výstavby Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a Univerzitnej nemocnice sv. Martina boli určené za strategickú investíciu. V prípade banskobystrickej fakultnej nemocnice s pripomienkou. Oba projekty presiahnu celkové výdavky nad 50 miliónov eur, čím spĺňajú osobitné strategické požiadavky podľa zákona o strategických investíciách. Hlavným cieľom projektu Rooseveltovej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici je výstavba novej nemocničnej budovy, modernizácia zdravotníckej techniky a rekonštrukcia existujúcich objektov. Investičný projekt zahŕňa optimalizáciu existujúceho počtu lôžok zo súčasných 910 na 771 s vytvorením stacionárov pre jednodňovú zdravotnú starostlivosť. Táto zmena má priniesť úsporu nákladov na liečbu pacientov a zvýšiť efektivitu nemocnice.
Vláda odobrila návrh zmien v Trestnom zákone, ktorý zohľadňuje výsledky konzultácií s Európskou komisiou. Okrem iného ide o úpravu trestných sadzieb pri niektorých trestných činoch. Kabinet navrhuje Národnej rade (NR) SR prerokovanie novely v skrátenom legislatívnom konaní. V prípade trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ sa navrhuje obligatórny trest odňatia slobody uplatňovať v prípade, ak horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov. V rámci trestných činov marenie výkonu správy daní, nepriama korupcia a prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody sa navrhuje zosúladiť sadzby trestu odňatia slobody s požiadavkami plynúcimi z príslušnej smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ. "Na tento účel sa primerane upravujú sadzby trestu odňatia slobody," uvádza sa v dôvodovej správe.
Do Trestného zákona sa zavádza aj úprava posudzovania vplyvov novej zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích dôb v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby pri trestných činoch, ktoré poškodzujú finančné záujmy EÚ. Vláda navrhuje, aby novela Trestného zákona nadobudla účinnosť dňom vyhlásenia.
Vláda vymenila šéfa Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Z tohto postu odvolala Martina Hypkého, ktorého nahradí Milan Valašík.
Hrubý verejný dlh Slovenska v minulom roku dosiahol 56 percent hrubého domáceho produktu (HDP) a zostal tak nad najvyššou hranicou dlhovej brzdy. Išlo o dôsledok predovšetkým uplynulých štyroch rokov ovplyvnených pandemickou a energetickou krízou. Ciele vlády znížiť deficit pod tri percentá HDP do konca volebného obdobia dlh stabilizujú, na to je však potrebné prijať ďalšie konsolidačné opatrenia vo výške takmer tri percentá HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Zdôvodnení výšky hrubého dlhu SR a návrhu opatrení na jeho zníženie, ktoré v stredu schválila vláda. "Dlh vzrástol najmä vplyvom pandémie COVID-19 a tiež energetickej krízy, čo sa prejavilo vysokými deficitmi štátneho rozpočtu v rokoch 2020, 2021 a 2023. V minulom roku boli zároveň prijaté viaceré opatrenia najmä v rodinnej politike, ktoré nesúviseli priamo s reakciou na krízu. Pod zvýšenie hrubého dlhu sa podpísal aj nárast hotovostnej rezervy, ktorá sa aj ku koncu roka 2023 udržala nad priemernou úrovňou v predkrízovom období," vysvetlil rezort financií.
Požadovaný vek pre osoby žiadajúce o vydanie preukazu rušňovodiča platného na území Slovenska by sa mal znížiť na 19 rokov. Zároveň by sa mali zjednodušiť podmienky na prevádzkovanie špeciálnych dráh. Vyplýva to zo zmeny zákona o dráhach ministerstva dopravy. Rezort dopravy zmeny navrhol na základe poznatkov z praxe.
Valné zhromaždenia Slovenskej komory výcvikových zariadení autoškôl už nebudú potrebovať na svoje rokovanie prítomnosť nadpolovičnej väčšiny všetkých členov komory. Vyplýva to z novely zákona o Slovenskej komore výcvikových zariadení autoškôl. Návrh zákona zavádza dve opatrenia. Okrem úprav kvóra na platné konanie valného zhromaždenia zároveň zavádza potrebu voľby aj náhradníkov volených orgánov komory, aby sa nemuselo konať mimoriadne valné zhromaždenie na doplnenie plného stavu voleného orgánu komory.
Novou podpredsedníčkou Štatistického úradu SR bude Ľudmila Ivančíková. Ivančíková od roku 2009 pôsobila ako generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu. Taktiež riadila projekt EU-SILC a bola vedúcou oddelenia sociálnych štatistík a výberových zisťovaní.
Vláda poverila ministerstvo životného prostredia ako príslušný rezort pre skládku priemyselného odpadu Pod Branzovou v Hnúšti. "Určenie príslušného ministerstva vládou SR je potrebné kvôli čerpaniu alokovaných finančných prostriedkov na riešenie problematiky environmentálnych záťaží a zároveň je potrebné z dôvodu plnenia Štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží (2022 - 2027)," vysvetlilo ministerstvo.
Cvičenie INEX 6 ukázalo 17 oblastí, v ktorých je potrebné prijať opatrenia na zlepšenie manažmentu mimoriadnych radiačných situácií. Išlo napríklad o absenciu legislatívneho určenia zodpovednosti za nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi vzniknutými počas udalosti alebo chýbajúce zariadenie na meranie vnútorného ožiarenia osôb. Hodnotiacu správu o vykonaní a vyhodnotení cvičenia schválila vláda. Navrhnuté opatrenia a úlohy majú šéfovia rezortov rozpracovať do konca roka.
Termíny zúčtovania peňazí z dvoch úverov na spolufinancovanie eurofondov od Európskej investičnej banky (EIB) sa predĺžia. Vyplýva to z dodatkov k dvom zmluvám medzi EIB a SR. Prvá zmluva sa týka rámcového úveru od EIB na spolufinancovanie investícií v rámci vybraných opatrení Programu rozvoja vidieka SR v programovom období 2014 - 2020. Podpísaná bola ešte v roku 2016 na celkovú sumu 250 miliónov eur. Tieto prostriedky boli vyplatené SR postupne v troch tranžiach a na ich zúčtovanie sa uplatňuje tzv. alokačný proces.
Pozostalí po advokátovi Ľubomírovi Krivočenkovi dostanú odškodnenie v sume 90 000 eur. Cieľom je zmierniť nemajetkovú ujmu pozostalých formou poskytnutia finančnej náhrady. Po 30.000 eur dostane manželka a dve deti advokáta. Krivočenko bol vo väzbe od marca 2020 do 28. februára 2021, kedy zomrel. Jeho úmrtiu predchádzalo rozšírenie nákazy ochorenia COVID-19 v Ústave na výkon väzby v Bratislave. Zomrel vo väzenskej nemocnici v Trenčíne. Vláda pripomína, že manželka zosnulého žiadala opakovane počas jeho väzby o zvýšenú zdravotnú starostlivosť, keďže bol rizikovým pacientom pre jeho vek 59 rokov a pre ochorenia, ktorými trpel.
Vláda schválila stanovenie strategických priorít z cieľov a zámerov uvedených v Programovom vyhlásení vlády (PVV) SR 2023 až 2027. Urobila tak na stredajšom rokovaní. PVV obsahuje viac ako 750 záväzkov vlády. Z toho ministerstvá precizovali a stanovili 239 strategických cieľov pokrývajúcich krátkodobé priority (74 strategických cieľov), strednodobé priority (100 cieľov) a dlhodobé priority (65 cieľov) vlády.
Ministerstvo školstvachce rozvíjať a posilňovať zručnosti mladých talentov na poli podnikania. Taktiež poskytnúť študentom skúsenosti s reálnym podnikaním a priamy kontakt s významnými mentormi a podnikateľmi. Rezort školstva bude spolugestorom jedného z opatrení Akčného plánu Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030.
Na nadstavbu a rekonštrukciu časti objektu Detskej fakultnej nemocnice Košice pôjde takmer 36 miliónov eur. Nadstavba má umožniť aj rekonštrukciu budov, do ktorých sa komplexne neinvestovalo 40 rokov. Dobudovať sa majú nové priestory pre viaceré oddelenia.
Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky dostane od štátu 196 500 eur na odstránenie škôd po zatopení. Zdroje sa majú uvoľniť zo Všeobecnej pokladničnej správy.
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Peter Kubovič bude za svoju funkciu poberať mzdu vo výške 6114 eur. Okrem toho Kubovičovi patria podľa materiálu aj paušálne náhrady vo výške takmer dvetisíc eur. Kuboviča zvolili za predsedu ÚVO na päťročné funkčné obdobie poslanci parlamentu v roku 2022. Za jeho zvolenie hlasovalo 85 zo 141 prítomných poslancov. Navrhla ho vláda na základe verejného vypočutia. V minulosti bol členom rady ÚVO.
Vláda schválila s pripomienkou materiál s názvom „Zabezpečenie opatrení na odvrátenie ekologickej havárie a environmentálnych škôd z Odkaliska Dubová". Dôvodom schválenia materiálu bola nutnosť okamžitých opatrení na zabránenie hrozby poškodenia životného prostredia a ohrozenia verejného zdravia vyplývajúcich z dosiahnutia kritickej hladiny odpadovej vody v gudrónových lagúnach v areáli spoločnosti PTCHEM, s.r.o. Nemecká.
Zdravotný stav Slovákov sa výrazne nezlepšuje. Ukazovatele sa buď zlepšovali len mierne, alebo sa zhoršovali. Vyplýva to zo správy o vývoji v strategickom rámci starostlivosti o zdravie pre roky 2014 až 2030 za vlaňajšok. Rezort zdravotníctva upozornil, že podľa doterajšieho vývoja Slovensko vo viacerých oblastiach pravdepodobne nedosiahne stanovený cieľ. "Od prijatia prvej verzie strategického rámca v roku 2014, ktorá definovala kľúčové ukazovatele merajúce stav zdravia obyvateľov a zdravotníctva, nedošlo do roku 2023 k potrebným zmenám v hodnotách ukazovateľov. Podľa doterajšieho vývoja sa dá predpokladať, že väčšina ukazovateľov (celkovo 30) nedosiahne stanovený cieľ," skonštatovalo ministerstvo.