Bratislava 21. marca (TASR) - Podkapitalizovanie stavebného priemyslu, nevyrovnanie majetkových vzťahov v mnohých objektoch, nedostatok perspektívnych zákaziek a predpoklad, že do roku 2006 bude milión nezamestnaných, sú hlavné faktory toho, že priemyselné zväzy SR predvídajú krízový stav stavebníctva a mobilizujú sa proti rozbitiu stavebných podnikov. Uviedol to dnes pred novinármi po mimoriadnom rokovaní prezídia Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) jeho prezident František Slávik.
Podľa jeho slov sa nenaplnili ani očakávania vlády SR o príleve zahraničných investícií na Slovensko, pričom ich 15-% podiel na hrubom domácom produkte je oproti relácii v Maďarsku (45 %) a ostatným krajinách V4 stále veľmi nízky. Požiadavka ZSPS na navýšenie súčasného počtu pracovných síl (1300), ktoré by pôsobili v zahraničí na základe licencie, o ďalších 1000 až 2000, je osem mesiacov na Ministerstve hospodárstva SR bez riešenia a brzdí podnikanie stavebných firiem mimo územia SR. Stavebné firmy z rôznych dôvodov, neraz aj politických, neobstoja v súťažiach o verejné obstarávanie štátnych podnikov, aj keď ich ponuka je cenovo evidentne najústretovejšia. Pre prístup štátnych úradníkov je stavebný podnik nútený znižovať kapacity a prepúšťať pracovníkov. Rovnako platia zákony (DPH, daň z prevodu nehnuteľnosti, Občiansky zákonník), ktoré komplikujú chod stavebných podnikov, orientujúcich sa na výstavbu bytov a domov, pričom absentuje obnova panelových domov, ekologizácia bytového fondu a razantnejšia podpora infraštruktúrnych projektov (diaľnice).
Najvážnejším problémom v spleti týchto nepriaznivých a roky pretrvávajúcich skutočností je fakt, že stavebný priemysel sa nerozvíja, a tým nenapreduje ani rozvoj Slovenska, zdôraznil prezident.
Na margo krízového stavu stavebného priemyslu generálny riaditeľ ZIPP, s. r. o. František Hirner vyslovil rečnícku otázku, ako a kam sa bude uberať stavebníctvo v ďalších rokoch, keď sa dobuduje lakovňa pre Volkswagen s kapacitou 1300 automobilov denne, dva menšie industriálne parky na Záhorí s rozpočtovanou investíciou okolo 200 až 300 miliónov Sk a asi 40 hypermarketov ešte v tomto roku. Z tohto dôvodu na rozdiel od Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR aj on potvrdil krízový stav stavebného priemyslu. Zároveň upozornil, že treba mobilizovať zdroje a podnikateľské subjekty, aby sa stavebné podniky nerozbili úplne. Za jednu z príčin tohto stavu stavebníctva označil fakt, že vláda neriadi priemyselné odvetvia na základe koncepcie rozvoja hospodárskej politiky SR v strednodobom (dlhodobom) horizonte, keďže taký dokument ani nemá. A kto má vedieť, kam bude smerovať stavebníctvo v najbližších 15 až 20 rokoch, opýtal sa F. Hirner, keď to nevie vláda.