Kým vláda Roberta Fica stále tvrdí, že bez ruskej ropy sa Slovensko nezaobíde, z východu prichádzajú správy, že jej dodávky nie sú vôbec spoľahlivé.
Najnovšie nastali výpadky tejto suroviny od jedného z dvoch významných ruských dodávateľov. Ropa zo spoločnosti Lukoil totiž aktuálne neprúdi do Slovnaftu, kohútiky zatvorili Ukrajinci.
Pozreli sme sa na to, aké problémy to môže spôsobiť na Slovensku aj v Slovnafte.
V článku sa dozviete:
- Prečo prestala prúdiť ropa od ruského dodávateľa Lukoil na Slovensko?
- V akom objeme sú výpadky ropy z Lukoilu a prečo sa zastavili?
- Aké alternatívne zdroje ropy máme na Slovensku?
- Aké škody môže tento výpadok spôsobiť?
- Kedy by sa Slovnaft dokázal odstrihnúť od ruskej ropy, ak by prestala prúdiť úplne?
- Môže tento výpadok mať vplyv na cenu benzínu a nafty na Slovensku?
1. Prečo prestala prúdiť ropa od ruského dodávateľa Lukoil na Slovensko?
Lebo táto ruská firma sa dostala na sankčný zoznam na Ukrajine pravdepodobne pre vojnový konflikt s Ruskom. Podľa spoločnosti Transpetrol, ktorá má na starosti dodávky ruskej ropy na Slovensko, neboli dodávky zastavené úplne, ale len tie z Lukoilu.
Podľa informácií Hospodárskych novín Lukoil patrí medzi hlavných dodávateľov ropy pre maďarskú skupinu MOL, do ktorej patrí aj Slovnaft. Práve z Maďarska prišla správa o výpadkoch dodávok od tejto ruskej firmy.
Rezort hospodárstva reagoval, že vzniknutý problém eviduje a aktívne ho rieši s ukrajinskými partnermi. Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) informovala, že už rokovala s ukrajinským veľvyslancom na Slovensku.
„Verím, že tento problém sa nám podarí vyriešiť k vzájomnej spokojnosti,“ uviedla Saková.
2. V akom objeme sú výpadky ropy z Lukoilu a prečo sa zastavili?
Nevieme presne. Objemy dodávok si Slovnaft ako súkromná firma stráži ako obchodné tajomstvo. Jasné je len to, že Slovnaft má dvoch veľkých dodávateľov z Ruska a jedným z nich je Lukoil.
Okolo 70 percent dovezenej ropy v bratislavskej rafinérke pochádza stále z Ruska.
3. Aké alternatívne zdroje ropy máme na Slovensku?
Alternatívni dodávatelia ropy sú napríklad z Líbye, Azerbajdžanu, arabských krajín, ale aj z USA. Dokopy ich má Slovnaft 11. Táto ropa prúdi cez chorvátsky terminál Omišalj v Jadranskom mori. Potom pokračuje ropovodom Adria cez Chorvátsko a Maďarsko až na Slovensko.
V minulosti Slovnaft upozorňoval, že kapacity ropovodu Adria sú obmedzené a prepravu si treba zabezpečovať s predstihom. Zároveň je táto ropa drahšia ako ruská surovina. Môžu za to aj vyššie poplatky za transport cez ropovod Adria ako cez Družbu, kadiaľ prúdi ruská ropa.
Alternatívna ropa má aj iné zloženie ako ruská, čo môže pri jej spracovaní robiť Slovnaftu problémy.
Napríklad z „ľahkej“ americkej ropy dokáže rafinéria vyprodukovať väčšie množstvo benzínu, zatiaľ čo z „ťažkej“ ruskej ropy vyrobí skôr naftu.