Mesto Dolný Kubín je nominované na cenu FéliX Business Award v kategórii Samospráva pre budúce generácie.
Dolný Kubín má našliapnuté stať sa celoslovenským centrom pre zdravotne znevýhodnených športovcov.
„Začalo sa to, keď Dolnokubínčan Miroslav Dráb začal trénovať parahokejistov Slovenska. Poprosil mesto o podporu pri prebudovaní miestneho zimného štadióna pre potreby jeho hráčov,“ spomína primátor Ján Prílepok.
Zimný štadión sa po prestavbe pred trinástimi rokmi stal kolískou parahokeja na Slovensku. Okrem bezbariérových vstupov, šatní a sociálnych zariadení zaujmú laika priehľadné mantinely v priestoroch sedačiek a trestných lavíc.
„Hokejista na vozíku zo striedačky nevidí na ľad. Bola to praktická vec, ktorá zdravého človeka nenapadne,“ vysvetľuje Prílepok.
FéliX Business Award
je biznisová cena, ktorú vyhlasuje INDEX a Slovenská sporiteľňa v spolupráci s partnermi. Získať ju môžu inšpiratívne firmy a samosprávy za aktivity, ktoré prispievajú k prosperite, modernosti a spoločenskej zodpovednosti krajiny.
Vyhlasovatelia FéliX Business Award
Odborný partner
Mesto bez bariér
Rekonštrukciu zimného štadióna hradila dolnokubínska radnica čiastočne z vlastného rozpočtu. Získala tiež financie od Slovenského zväzu ľadového hokeja, Slovenského paralympijského výboru a z Fondu na podporu športu. Primátor hovorí, že na viaceré projekty sa dajú čerpať eurofondy.
Okrem parahokejistov našli v Dolnom Kubíne podporu a miesto na trénovanie aj florbalisti so svalovou distrofiou. „Pre nich je šport nielen relax, ale aj zmysel života,“ myslí si Prílepok.

V meste pôsobí nezisková organizácia, ktorá sa venuje debarierizácii tak, aby bolo prístupnejšie pre zdravotne postihnutých. Jej členovia si aktívne všímajú, kde by bolo vhodné odstrániť bariéry. Jedným z takýchto miest bola napríklad policajná stanica.
„Sám kočíkujem mojich dvoch malých synov a zisťujem, koľko bariér ešte po meste existuje,“ dodáva primátor.
V Dolnom Kubíne trénujú parašportovci z celého Slovenska, a tak mesto apeluje aj na majiteľov hotelov a reštaurácií, aby im vyšli v ústrety budovaním bezbariérového prístupu či výťahov.
„Ak tento rok v septembri príde na preteky 160 parašportovcov so sprievodom, musíme ich niekde ubytovať, ponúknuť im stravu. Je to boj o malé ústupky, ale podnikatelia sú tomu otvorení,“ tvrdí Prílepok.
Ako vraví, medzi budovaním bezbariérových športovísk a rozvojom cestovného ruchu vidí synergie.
Prístup pre zdravotne znevýhodnených bude mať napríklad lanovka na Kubínskej Holi. Majiteľ novovznikajúceho kempe pri rieke Orava neďaleko mesta, ktorý bude mať až 800 miest, zasa na návrh radnice nechal spraviť na chatách širšie dvere, aby nimi mohol prejsť aj vozičkár.