Len na preukaz poistenca sa pri dovolenke v zahraničí spolieha takmer polovica Slovákov. Ukázali to údaje porovnávača poistení superpoistenie.sk. Kartičku však nemožno použiť všade a prípadné ťažkosti tak dovolenkára môžu vyjsť draho.
"Európsky preukaz zdravotného poistenia kryje ošetrenie a náklady na zdravotnú starostlivosť len v štátnych zariadeniach, podobne ako občanovi danej krajiny," zdôraznil Vladimír Cvik zo superpoistenie.sk.
Komerčné cestovné poistenie kryje zdravotnú starostlivosť či hospitalizáciu aj v súkromných zariadeniach, ale aj doplatky za lieky či prípadnú repatriáciu, teda návrat na Slovensko.
Základ a v poslednej chvíli
Viac ako pätina dovolenkárov využíva len základné poistenie, ktoré spravidla obsahuje iba úhradu liečebných nákladov. Za komplexné poistenie, ktoré kryje aj ďalšie neočakávané situácie v zahraničí ako napríklad zodpovednosť, poistenie oneskorenia a zrušenia letu či batožinu, si priplatí asi tretina Slovákov.
Čoraz viac dovolenkárov rieši cestovné poistenie online, pričom takmer štvrtina si ho dojednáva v deň odchodu na dovolenku. Podľa údajov porovnávača výnimočné nie sú ani prípady, keď človek vybavuje poistenie cez mobil až v letiskovej hale, tesne pred samotným odletom na dovolenku. Necelých 60 percent Slovákov rieši cestovné poistenie menej ako tri dni pred odchodom.

"Ak si človek kupuje zájazd, letenku či ubytovanie a poisťuje sa až pár dní pred odletom, pripravuje sa o možnosť dojednať si storno poistenie," upozornil Cvik.
V prípade úrazu, choroby či inej neočakávanej udalosti, pre ktorú nebude môcť odcestovať, platí takýto klient storno poplatky z vlastného vrecka alebo prichádza o všetky peniaze za kúpenú službu. Poistenie storna je možné zriadiť najneskôr v deň zaplatenia zájazdu.
Ako možno využiť cestovné poistenie v prípade rozličných situácií na dovolenke v zahraničí? Na desať otázok odpovedajú zástupcovia poisťovní Union, Allianz, Uniqa a finančného poradcu a sprostredkovateľa FinGo.sk.
Otázky a odpovede o cestovnom poistení
- Ak by som pri lezení mala úraz, aký je postup?
- Mám uzatvorené cestovné poistenie aj životnú poistku. Ako mám postupovať?
Odišli sme na dvojtýždňovú dovolenku do Chorvátska, kde sme po troch dňoch zistili, že syn má hnisavú angínu. Má horúčky, zle sa mu prehĺta. Potrebujeme pre neho antibiotiká. Môžeme ísť v mieste pobytu na pohotovosť? Vyšetrí ho lekár na európsky preukaz poistenca alebo musíme využiť cestovné poistenie?
V rámci EÚ platí Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP), avšak len v zariadeniach, ktoré sú napojené na verejný zdravotný systém a len v rozsahu služieb krytých v rozsahu verejného zdravotného systému, pripomenula Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie v poisťovni Allianz.
V mnohých dovolenkových letoviskách sú často jedinou dostupnou alternatívou komerčné zdravotnícke zariadenia, prípadne v niektorých verejných zdravotníckych zariadeniach si treba uhradiť niektoré služby z vlastného vrecka, napríklad doplatky za lieky či niektoré špecializované vyšetrenia.
"Ak má poistenec uzatvorené komerčné cestovné poistenie, odporúčame ho využiť namiesto európskeho zdravotného preukazu, keďže všetky liečebné náklady sú v rámci neho plne kryté," dodala Kanderková.
Ako je to s predpísaním liekov v zahraničí? Musíme ich uhradiť v plnej výške a doma nám ich zdravotná poisťovňa uhradí alebo aj tu môžeme využiť cestovné poistenie a peniaze vráti poisťovňa z poistky?