Aj keď od veľkej realitnej krízy ubehlo už takmer 15 rokov, na trhu stále nájdete projekty, ktoré boli predstavené v tom čase a stále neboli zrealizované. Patrí medzi ne aj projekt s pracovným názvom Administratívno-obytný komplex Prešovská.
Ten má vyrásť v bratislavskej mestskej časti Ružinov. Aj keď bolo okolo projektu dlho ticho, posledné kroky developera ukazujú, že projekt chce stále zrealizovať. Najnovšie pritom získal ďalšie odobrenie od mesta.
Protesty susedov
História projektu siaha do roku 2009. Práve vtedy spoločnosť HOC predložila úradom zámer, ktorý počítal s výstavbou projektu medzi Drieňovou a Prešovskou ulicou. Išlo o pozemky, ktoré zo západu ohraničuje projekt Eden, z juhu a východu kancelársky komplex a bytové domy a zo severu Prešovská ulica.
Cieľom developera bolo postaviť komplex s kanceláriami a bytmi, počítal s vytvorením 73 bytových jednotiek. Projekt malo obsluhovať parkovisko s celkovou kapacitou 289 miest s tým, že 173 z nich malo byť umiestnených v podzemnej garáži.
Zámer rýchlo vzbudil protesty od susedných obyvateľov. Nepáčil sa im plán vyrúbať 64 stromov.
„Vyrúbu sa stromy a zlikviduje sa zeleň, ktorá sa nahradí iba sčasti, a tým sa zhorší životné prostredie. Takisto sa zníži bezpečnosť chodcov a cyklistov v dôsledku enormného nárastu dopravy,“ tvrdil pred rokmi člen petičného výboru Ladislav Debnár.
Poukazoval aj na to, že projekt môže poškodiť statiku komplexu Prešovská 46. Developer totiž podľa jeho slov plánoval postaviť základy nového projektu len približne meter od spomínaného bytového domu, ktorý nemá hĺbkové základy.
Dlhé roky čakania
Aj keď podľa pôvodných plánov developer počítal s tým, že projekt postaví do roku 2012, nestalo sa tak. Sčasti za to mohli protesty susedov, sčasti hospodárska kríza, ktorá zmenila plány mnohým developerom.
Nasledujúce roky sa pritom zdalo, že projekt zostane len na papieri. Zmenilo sa to v roku 2019, keď už spoločnosť Fundus požiadala o vydanie územného rozhodnutia. Projekt pritom jemne upravila.
Developer administratívnu budovu znížil o štyri podlažia, keď ju naplánoval ako desaťpodlažnú. Vyššia, 15 podlažná budova, mala priniesť 59 bytov a 14 apartmánov. Zmenšovalo sa aj parkovisko, ktoré malo po novom priniesť 209 miest z toho 56 bolo naplánovaných v teréne.

Ani tento projekt nevstúpil do realizačnej fázy. Developer v ďalších rokoch projekt opäť prekresľoval. V roku 2022 predložil mestu nový zámer, ktorý však mesto Fundusu vrátilo s pripomienkami. Developer uspel až pri nasledujúcom kroku.
Mesto dalo zelenú projektu, ktorý počíta s výstavbou sedempodlažnej kancelárskej budovy a 15-podlažného bytového domu. Ten má nakoniec priniesť 55 bytov a sedem apartmánov. Komplex malo po zmenách obsluhovať parkovisko pre 240 automobilov.
Ďalšie posudzovanie
Magistrát sa pripravovaným ružinovským projektom zaoberal opäť. Developer sa na hlavné mesto obrátil znova preto, že miestne úrady žiada o spojené územné a stavebné konanie.

Magistrát preskúmal podanie, opätovne posúdil súlad stavby s územným plánom a vyžiadal si stanovisko Ružinova. Ten magistrátu odkázal, že sa „nebude k posudzovanej žiadosti vyjadrovať“.
Keďže magistrát nezistil zásadné zmeny v projekte, vydal súhlasné stanovisko. Developer tak môže žiadať ďalšie povolenia od miestneho stavebného úradu.
Za spoločnosťou Fundus stojí firma Horfin, ktorá spadá do skupiny Hornex. Tá má na konte viaceré developerské projekty najmä v Bratislave. V Ružinove stála napríklad za projektom Polyfunkčný objekt Seberíniho.