Vlaky mám rád. Cestujem nimi do práce aj na dlhšie trasy po celom Slovensku. Aj na východ, kde vraj nič nie je. Viem, čo je nočák, aký je rozdiel medzi ležadlom a lôžkom a zažil som vo vlaku veľa príjemných aj nepríjemných chvíľ či skôr hodín.
Železniciam drukujem ako zelenej forme dopravy. Dúfam, že sa budú skvalitňovať. Dúfam už takmer tridsať rokov, odkedy som začal vlakom jazdiť na univerzitu na druhý koniec republiky. Kvalita sa pomaly zlepšuje, i keď zdôrazňujem slovo pomaly. No vraj pomaly ďalej zájdeš.

Preto ma poburuje, keď vládni politici opäť sľubujú vlaky „zadarmo“ pre ďalšiu vyvolenú časť spoločnosti. Po dôchodcoch a študentoch to majú byť policajti aj vojaci. Ministri Robert Kaliňák a Matúš Šutaj Eštok vedia, ako si kúpiť verný elektorát. Som zvedavý, kedy prídu na rad hasiči, aj keď ich si Kaliňák kupoval už v minulosti.
Potom by sa mohli ozvať aj záchranári a sestričky, veď aj oni zachraňujú životy a majú právo na bezplatnú vlakovú dopravu. A čo takí učitelia, tí prídu skrátka? Nie som sociálny odľud a myslím si, že penzisti aj študenti majú mať zľavy na vlak, ale nie sa voziť akože zadarmo.
Faktom je, že vlaky zadarmo nie sú bezplatné. Niekto výpadky z tržieb za lístky v desiatkach miliónov eur ročne musí železniciam doplatiť. Robí to štát a odkiaľ má peniaze? Od občanov z daní a odvodov.

Problém je, že peňazí nie je dosť, železnice majú investičný dlh v stovkách miliónov eur a od vlád dostávajú menej, ako by si želali a potrebovali na udržanie aspoň skromného štandardu.
Napríklad neupchané záchody bez vody v rýchliku z Bratislavy do Košíc už v Žiline či absencia jedálneho vozňa (osobná skúsenosť autora). Prípadne vyššia rýchlosť na koľajniciach ako desať kilometrov za hodinu.
Najhoršie je, že nedofinancované železnice spôsobujú nepriamo aj škody na zdraví a živote pasažierov. Aj tých, ktorí sa vozia „zadarmo“.
Keď chýbajú peniaze na moderné železničné návestia, skôr či neskôr zlyhajú a stane sa tragická nehoda ako nedávno pri Nových Zámkoch. Prípadne sa len vykoľají vlak, ako sa to stalo pred rokmi pri Žiline, našťastie bez obetí.
Len na pripomenutie: vlaky „zadarmo“ už fungujú desať rokov, zaviedla ich druhá vláda Roberta Fica v roku 2014 v rámci svojej sociálno-populistickej politiky. Žiaľ, netrúfla si ich zrušiť ani vláda Matoviča, Hegera či Ódora.