Nízke platy na Slovensku sú výbušnou témou a jedným z dôvodov, prečo časť ľudí odchádza pracovať do zahraničia. Ľudia na Západe majú dvoj- až štvornásobne vyššie mzdy ako Slováci, preto sa téza o nespravodlivých platoch na Slovensku, z ktorých sa nedá vyžiť, vracia ako bumerang.
Hlavným dôvodom tohto stavu je východisková situácia slovenského hospodárstva z 90. rokov minulého storočia. Mnohé fabriky boli počas socializmu budované a umiestňované bez logiky a po revolúcii v roku 1989 sa ukázali ako neproduktívne.
Náskok Západu, ktorý budoval kapitalizmus desaťročia, kým socializmus kapitálové bohatstvo pojedal, nie je možné rýchle predbehnúť. Je to dokonca dodnes vidieť aj v rozdielnych platoch medzi západným a východným Nemeckom.
Na výšku miezd jednotlivých krajín má vplyv štruktúra ekonomiky, ktorá súvisí s jej kapitálovou náročnosťou, a odlišná produktivita práce, teda objem produkcie na jednu odpracovanú hodinu.
To, že zarábame málo, nie je len subjektívny pocit, ale štatistický fakt. Niektoré údaje a interpretácie o našich platoch však treba brať s rezervou.
Zarábame s Maďarskom najmenej z krajín V4 (Česko a Poľsko sa od nás výrazne odpútali) a za potraviny platíme dokonca viac ako priemerný Európan.
Čo sa v článku dočítate
- v akom ukazovateli sa Slovensko ocitlo na najhoršom mieste v Európe,
- porovnanie platov v európskych krajinách (grafy),
- ako veľmi zaostávame za Českom či Poľskom,
- že okrem nízkych platov máme aj iný zásadný problém.
Na dne rebríčka
Štatistický úrad Eurostat zverejnil dáta čistých príjmov za minulý rok. Bezdetný Slovák v priemere zarába ročne 12 744 eur. Ide o mzdu, ktorá je viac-menej podobá ako v Maďarsku, Chorvátsku alebo v Lotyšsku, ale o dve tisícky nižšia ako v Poľsku. V porovnaní s Českom sú naše mzdy nižšie dokonca až o päťtisíc eur ročne.
Výraznejšie menej ako Slováci zarábajú len Bulhari a Rumuni.