BRATISLAVA. Európske akcie začali týždeň prepadom, za ktorým podľa analytikov stoja obavy ohľadom vývoja ekonomiky USA.
Paneurópsky akciový index STOXX Europe 600 krátko po začatí dnešného obchodovania zostúpil až na 481,73 bodu, čo bola najnižšia úroveň za takmer pol roka.
Okolo 10: 00 SELČ potom strácal asi 2,4 percenta a pohyboval sa blízko 486 bodov. Už v piatok indikátor odpísal 2,7 percenta. K jeho poklesu výrazne prispievajú akcie bankových a technologických spoločností.
Americké ministerstvo práce v piatok oznámilo, že miera nezamestnanosti v USA v júli vzrástla na 4,3 percenta z júnových 4,1 percenta.

Dostala sa tak na najvyššiu úroveň od októbra 2021. Júlová tvorba pracovných miest v USA navyše oproti júnu citeľne spomalila a výrazne zaostala za odhadmi analytikov.
Najnovšie údaje o vývoji trhu práce podporujú očakávania, že americká centrálna banka (Fed) v septembri začne znižovanie úrokových sadzieb. Podľa analytikov spoločnosti Cyrrus sa však investori obávajú, že by to mohlo byť neskoro.
Trhy sú pod tlakom
Pre obavy o americkú ekonomiku sa dostali pod tlak akciové trhy po celom svete. Hlavný japonský index Nikkei 225 klesol v pondelok o 12,4 percenta, pričom v určitej fáze dňa to bolo až 13,4 percenta.
V piatok Nikkei 225 stratil 5,8 percenta a zaznamenal tak najhorší dvojdňový pokles v histórii. Jeho najhorším jednodňovým prepadom bol pokles o 14,9 percenta v deň nazvaný „Čierny pondelok“ v októbri 1987.

Ceny akcií v Tokiu klesajú odvtedy, ako Bank of Japan v stredu zvýšila svoju referenčnú úrokovú sadzbu. Nikkei je teraz približne na úrovni, na ktorej bol na začiatku roka.
Za poklesom japonských akcií stojí okrem obáv o americkú ekonomiku aj rast kurzu japonského jenu, ktorý sa dnes voči doláru vyšplhal na najvyššiu úroveň od januára.
Okolo 10:00 SELČ dolár k jenu strácal zhruba dve percentá a pohyboval sa blízko 143,6 jenu. Euro k jenu potom vykazovalo pokles o 1,7 percenta na zhruba 157,20 JPY, zatiaľ čo voči doláru si pripisovalo 0,3 percenta a nachádzalo sa neďaleko 1,0945 USD.
Nedarilo sa ani ďalším ázijským indexom. Juhokórejský Kospi si pohoršil o 9,3 percenta, hlavne pre pokles akcií Samsungu o 11,6 percenta.
Austrálsky index S&P/ASX 200 oslabil o 3,8 percenta a taiwanský Taiex klesol o 8,4 percenta po tom, ako najväčší svetový výrobca čipov TSMC klesol o 9,8 percenta.
Index hongkonskej burzy Hang Seng si odpísal 2,5 percenta a čínsky akciový index si pohoršil o 1,2 percenta.
Prepadli sa aj kryptomeny
Aj digitálne meny bitcoin a ether klesli na niekoľkomesačné minimá. Finančné trhy sa tak zamerali na tzv. bezpečné aktíva.
Kryptomeny tento rok vzrástli po tom, ako americká Komisia pre cenné papiere a burzy schválila obchodovanie s finančnými produktmi založenými na kryptomenách bitcoin e ether.
Nedávno však bitcoin klesol spolu s ďalšími aktívami vrátane globálnych akcií v rámci širších výpredajov, pretože investori sa obávajú recesie v USA a geopolitického napätia.
"Je to veľká pripomienka, že bitcoiny a kryptomeny vo všeobecnosti sú rizikové aktíva," poznamenal Tony Sycamore, analytik trhu v IG.
Konkrétne, cena bitcoinu sa v pondelok nakrátko prepadla na 53.091 dolára (48.999,54 eur), čo bola jeho najnižšia hodnota od konca februára. Neskôr bitcoin časť strát zmazal a dosiahol 54.112 USD, ale jeho cena je stále takmer o 20 % nižšia ako v marci 2024.
Ether v pondelok klesol o 16 percenta na úroveň 2300 dolárov, pritom počas obchodovania dosiahol najnižšiu úroveň od polovice januára.