Zdá sa, že finančné trhy po dlhšom čase zažili jeden zo vzácnych dní, keď padalo takmer všetko. Akcie, kryptomeny aj komodity. Po období, keď boli trhy v eufórii rastu, prišla výrazná korekcia.
Japonský akciový index Nikkei 225 klesol o rekordných 12,4 percenta a investori utrpeli najväčšiu dennú stratu od roku 1987. Nadol zamierili aj európske akcie, nemecký index DAX stratil 1,8 percenta a francúzsky CAC40 zasa 1,4 percenta.
V USA v pondelok tento týždeň z päťsto firiem z indexu S&P 500, ktorý celkovo klesol o tri percentá, vykázali rast len dve desiatky.
Jednou z nich bola, na prvý pohľad paradoxne, kybernetická spoločnosť Crowdstrike, ktorá v júli spôsobila globálny výpadok IT systémov. V dôsledku tohto kiksu medzičasom jej akcie odpísali 40 percent. V pondelok však stúpli po tom, ako sa ukázalo, že odškodnenie za výpadok pre leteckú spoločnosť Delta bude stáť len „desiatky miliónov eur“.
Akcie polovodičovej spoločnosti AMD zasa rástli v reakcii na to, že jej konkurent Nvidia oznámil meškanie novej verzie svojich čipov. Napriek tomu technologický index Nasdaq na začiatku tohto týždňa stratil 3,43 percenta.

V pondelok popoludní výpredaje akcií ustali. Súviselo to najmä s tým, že vyšli dobré výsledky indexu nákupných manažérov v službách v USA. V utorok sa už nálady investorov výrazne zlepšili.
Japonský Nikkei si pripísal desať percent, kórejský KOSPI vzrástol o vyše tri percentá. Mierne rastú aj európske trhy a podľa všetkého v utorok budú rásť aj americké akcie.
Jednodňové prepady sú na trhoch bežné a dlhodobý investor by nemal panikáriť. Na druhej strane je fakt, že akciové trhy sú stále vysoko.
Čo spôsobilo aktuálne turbulencie na trhoch? Analyzujeme štyri možné dôvody. Súvisia s tým, že finančné trhy začínajú prehodnocovať tézy, ktorými v poslednom období vysvetľovali prekonávanie stále nových maxím.