Najdrahší, najkomplikovanejší, zakliaty. Takého prívlastky dostáva problémový diaľničný úsek Turany – Hubová na severnej D1, ktorý spája Turiec a Liptov. Po dlhých rokoch sporov, ako sa bude stavať, sa projekt posúva do fázy súťaže na zhotoviteľa.
Ministerstvo dopravy tak splnilo svoj sľub, že tender vyhlási v priebehu leta. To je však len začiatok. Najdrahší diaľničný úsek s dĺžkou 13,5 kilometra, ktorého cena sa odhaduje na takmer 1,5 miliardy eur (bez DPH), bude mať dva tunely, 11 mostov a dve križovatky. A od dokončenia je ešte ďaleko.
Aké míľniky musí táto dôležitá cestná spojnica medzi Bratislavou a Košicami ešte splniť a kedy môže byť hotová?
1. Ako dlho by mohla trvať súťaž, ak všetko pôjde hladko?
Po skúsenostiach s minulými súťažami treba počítať s tým, že možno aj vyše roka.
„Dúfam a verím, že toto verejné obstarávanie prebehne hladko, v zákonných lehotách, a nebude predmetom mnohých odvolávaní a blokovaní, ako to na Slovensku často vidíme,“ povedal minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smer-SD) na pondelkovej tlačovej besede, keď oznámil spustenie tendra.
Na porovnanie, prvá súťaž na tunel Višňové trvala tri roky. Obchvat Košíc na úseku Košické Olšany-Šaca sa súťažil viac ako tri roky a rýchlostná cesta R3 Tvrdošín – Nižná dokonca 42 mesiacov, čo je tri a pol roka.
„K skráteniu trvania verejnej súťaže pomôže aj minimalizovanie prieťahov,“ dodáva Národná diaľničná spoločnosť (NDS).
Minimalizovať prieťahy v súťaži sa dajú tak, že tender bude nastavený transparentne. Potom majú firmy menší priestor na sťažovanie sa či dopytovanie sa na ďalšie podrobnosti. A napokon aj na ďalšie námietky voči víťazovi.

2. Ako môže projekt urýchliť to, že je strategický?
Podľa Ráža zákon o strategických investíciách, ktorý bol prijatý v júli, pomôže aj tomuto verejnému obstarávaniu. Zákon urýchľuje povoľovacie procesy ako posudzovanie vplyvu na životné prostredie (EIA), územné, stavebné konania a zjednodušuje sa vyvlastňovanie pozemkov pre štát.