Arca Capital Slovakia (ACS), dcérska firma rovnomennej finančnej skupiny, sa už viac ako štyri roky borí s obrovskými dlhmi. Ostatné dva roky je v reštrukturalizácii a pokúša veriteľom splatiť aspoň časť pohľadávok.
Niektorí jej veritelia však stratili trpezlivosť a pokúšajú sa finančnú skupinu dostať do konkurzu.
Jedným z nich je bývalý partner Arcy Pavol Krúpa, ktorý z jej vedenia odišiel v roku 2018, teda pred pádom do insolvencie o dva roky neskôr. Krúpa sa dlhodobo súdi s terajším manažmentom Arcy a navzájom si spochybňujú pohľadávky.
V článku sa dočítate:
- Čo využíva Krúpa, aby Arcu dotlačil do konkurzu,
- ako chce presvedčiť veriteľov Arcy, aby podali návrh na jej exekúciu,
- ako reagujú veritelia Arcy a ich právnik na Krúpovu iniciatívu,
- je lepší konkurz či ozdravenie finančnej skupiny?
Krúpa: Exekučných návrhov sú desiatky
Najnovšie Krúpa využil údajne časové oneskorenie druhej časti splátky a pokúša sa presvedčiť ďalších veriteľov Arcy, aby podali návrh na exekúciu jej majetku.
Opiera sa o zákon o konkurze, ktorý hovorí, že ak je dlžník v omeškaní so splátkou a nesplní ju ani do 30 dní od doručenia výzvy, stáva sa ozdravný plán neúčinný. Vtedy sú veritelia oprávnení podať návrh na vykonanie exekúcie celej neuhradenej pohľadávky.
Krúpova firma RYG Investments oslovuje aj klientov právnickej kancelárie Fardous Partners, ktorá zastupuje 4,5 tisíca prevažne drobných veriteľov Arcy. Ponúka im odkup ich pohľadávky za sto percent jej hodnoty, vrátane istiny a príslušenstva, čo vyplýva z mailovej komunikácie, ktorú má INDEX k dispozícii od Krúpu.
Zatiaľ nie je jasné, koľko klientov už podalo návrh na exekúciu. „Vieme o 50 až 70 veriteľoch, ktorí už podali návrhy, pretože majú pohľadávky po splatnosti asi v hodnote milión eur,“ tvrdí Krúpa pre INDEX.
Podľa exekučného registra sa vedie k polovici augusta exekúcia na majetok ACS len pre návrh dvoch veriteľoc. To však neznamená, že návrhy nepodali viacerí, len im ešte nebolo súdom vyhovené.
Krúpa počíta s tým, že ak si veritelia neuspokoja svoju pohľadávku exekúciou, môžu podať návrh na konkurz ACS.

Právnik veriteľov odpredaj pohľadávok nevylučuje
Advokátska kancelária Fardous Partners potvrdzuje Krúpovu snahu o odkúpenie pohľadávok jej klientov.
„Ponuka Krúpu sa javí byť pre klientov výhodná. Za účelom odporučenia klientom vykonávame nevyhnutné úkony, ako je preverenie, či má RYG Investments dostatok peňazí na odkúpenie pohľadávok klientov,“ uvádza právnik Fadi Fardous.
RYG Investments je podľa Finstatu v posledných rokoch v strate alebo len v miernom zisku a jej tržby sa pohybujú v desiatkach tisíc eur. Vzhľadom na hospodárske výsledky Fardous spochybňuje snahu odkúpiť celé portfólio pohľadávok klientov, ktoré presahuje 60 miliónov eur.
„O skutočnom zámere Krúpu môžeme len polemizovať, preukáže sa až časom. Teda či naozaj dôjde k odkupu pohľadávok našich klientov, alebo sa len snaží získať citlivé informácie, ktoré podliehajú advokátskemu tajomstvu,“ tvrdí Fardous.
Krúpa hovorí o účelovom zdržiavaní
Krúpa tiež spochybňuje, či došlo k plneniu zvyšnej časti druhej splátky podľa ozdravného plánu na účet všetkých klientov Fardous Partners včas. Naznačuje, že Fardous účelovo zdržiaval poslanie výzvy na zaplatenie splátky, aby Arce pomohol.
„K obvineniam bez dôkazov, ktoré nemajú vecný základ, sa nebudeme vyjadrovať. Týmito vyjadreniami Krúpa negatívnym spôsobom zasahuje do vzťahu advokáta a klienta a narúša vzájomnú dôveru,“ reaguje Fardous.
Podľa ozdravného plánu mala Arca splatiť veriteľom druhú splátku dlhov vo výške 21 miliónov eur na konci minulého roka. Uhradila však len tretinu z tejto sumy. Zvyšok sľúbila zaplatiť po získaní peňazí z konkurzov svojich dcérskych firiem v priebehu tohto roka, čo aj urobila, len neskôr.
Advokáti z Fardous Partners posielali hromadnú výzvu na uhradenie splátky za klientov na konci marca. Peniaze došli začiatkom mája.
„Výzvu na splnenie zostávajúcej časti druhej splátky sme poslali tak, aby bolo možné dosiahnuť plnenie pre klientov inkasované dlžníkom z predaja majetku v dcérskych spoločnostiach v súlade s reštrukturalizačným plánom ACS,” bráni sa Fardous. K zaplateniu tak podľa neho došlo v zákonnej lehote 30 dní od doručenia výzvy na účet advokátskej kancelárie. Tá následne rozposiela peniaze klientom.
Pripúšťa však, že vzhľadom na veľký počet klientov, mohli niektorí dostať peniaze z ich účtu o niekoľko dní neskôr.
Podania klientov na exekúciu Arcy, ktorí tak urobili sami bez ich kancelárie považuje Fardous za prípustné a možné. Pripomína však, že pre účely zákonne vedenej exekúcie je potrebné preukázať, že ACS sa naozaj dostala do omeškania s plnením splátky.
„Ak sa ukáže, že vedenie exekúcie bolo nezákonné, tak veritelia, ktorí podali návrh na exekúciu voči ACS môžu čeliť jej žalobám na náhradu škody,“ dodáva.

Konkurz nie je rýchla cesta k peniazom
Krúpa dlhodobo tlačí Arcu do vyhlásenia konkurzu. Počíta s tým, že konkurzný správca by mohol odporovať úkony spojené s odlivom majetku ACS, ku ktorému dochádzalo aj počas reštrukturalizácie. Arca účelové vyvádzanie majetku z firmy popiera.
„Určite musia byť preverené všetky úkony dlžníka smerujúce k predajom majetku ako napríklad prevod Solčany properties, predaj Arca Automotive či zmluvné vzťahy s Agro Záhorie,“ tvrdí Krúpa. Ide o dcérske spoločnosti Arcy a Agro Záhorie je jej záložný veriteľ.
Eventuálne konkurzné konanie Arcy však môže trvať roky a veritelia sa peňazí tak skoro nedočkajú, povedal vlani Fardous pre INDEX.
Hoci tiež na začiatku v roku 2020 presadzoval konkurz, dnes to už to podľa neho nie je najrýchlejšia cesta, ako uspokojiť klientov: „Aj vzhľadom na stav finančnej skupiny Arca a jej dcérskych spoločností, ako aj uplynutie zákonných lehôt na odporovanie právnym úkonom dlžníka.“
Arca spláca dlhy z výpredaja majetkov
Arca zatiaľ spláca dlhy aj z výťažkov z konkurzov svojich dcérskych firiem, ako sú Locus Plus a ACS Dúbravka, ktoré vlastnili pozemky v Bratislave. V dražbe ich získali firmy blízke finančnej skupine J&T.
Tá sa zmocňuje viacerých podnikov Arcy aj cez svoje záložné práva na jej majetok. Vlani takto Arca stratila v prospech J&T Banky elektrárne na biomasu TeHo v Topoľčanoch a Bardejove, ktoré boli jedny z mála hodnotných firiem v jej portfóliu.
J&T Banka následne rýchlo svoje pohľadávky v hodnote 75 miliónov eur voči teplárňam Arcy predala českej finančnej skupine Natland. Arca vtedy proti transakcii protestovala. Tvrdila, že to poškodí jej viac ako 6600 drobných veriteľov a ohrozí aj jej ozdravný plán.