Spoločnosť Koor je nominovaná na ocenenie FéliX Business Award v kategórii Biznis pre budúce generácie.
Stretli sa náhodou, pri oprave školy, do ktorej chodili deti Milana Orlovského, a kde firma, v ktorej vtedy pracoval Branislav Koreň, dodávala tepelné čerpadlá. Pri debate, ako škole pomôcť šetriť energie, si sadli ľudsky aj profesionálne.
Rozhodli sa, že si založia firmu, ktorá sa bude venovať energeticky úsporným riešeniam pre verejné budovy. Nazvali ju Koor, čo je kombinácia začiatočných hlások ich priezvisk. Úlohy v nej si rozdelili tak, že Milan Orlovský zastrešil obchod a financie, kým Branislav Koreň si vzal pod patronát riešenia a technológie.
Písal sa rok 2010, keď sa o energetickej kríze v Európe ešte nehovorilo tak čulo ako posledné dva roky. Začínali s inštalovaním úsporných kotlov, fotovoltických panelov, svietidiel a regulačných systémov pre školy, nemocnice a úrady.
„Do priemyslu sme sa vtedy veľmi nehrnuli, pretože sme boli malá firma a nemali sme s týmto segmentom až také skúsenosti,“ spomína riaditeľ Kooru pre organizáciu a prevádzku Michal Hesek.
FéliX Business Award
je biznisová cena, ktorú vyhlasuje INDEX a Slovenská sporiteľňa v spolupráci s partnermi. Získať ju môžu inšpiratívne firmy a samosprávy za aktivity, ktoré prispievajú k prosperite, modernosti a spoločenskej zodpovednosti krajiny.
Vyhlasovatelia FéliX Business Award
Odborný partner
Financovanie projektov z úspor
Špecifikom biznisu vo verejnom sektore bolo, že zákazníci mali problém s financovaním energeticky úsporných projektov. Koor preto prišiel s nápadom, že investície budú splácať postupne z budúcich úspor na energiách.
Funguje to tak, že firma si zoberie úver z banky a ručí zaň pohľadávkami voči zákazníkom, prípadne pohľadávku predá banke a ručí len za splátky. Koor pri tomto modeli spravuje energetické zariadenia zákazníka a garantuje mu úspory.
„Verejné inštitúcie majú niekedy menšie omeškania v platbách, ale vždy zaplatia. Nedobytné pohľadávky sú v jednotkách percent, a aj to najmä u privátnych zákazníkov,“ dodáva Hesek.
Banky sa podľa neho rýchlo naučili veriť týmto projektom, hoci zo začiatku boli opatrnejšie: „Keď videli, že projekt pol roka funguje a úspory sú reálne, tak nám úver poskytli.“

Komplexná obnova skracuje návratnosť
Základom biznisu s energetickými riešeniami je podľa Heska vysvetliť klientom, že nie každá obnova budovy sa dá zaplatiť len z úspor. Keď napríklad škola len zateplí fasádu alebo vymení starý kotol za nový, investícia sa jej tak skoro nevráti.
„Preto sa ich snažíme presvedčiť, že komplexná obnova budovy má zmysel, lebo skráti čas návratnosti,“ hovorí manažér Kooru. Pod komplexnou obnovou sa myslí nielen montáž fotovoltiky na strechu, ale aj zateplenie budovy, výmena okien, kotlov či meračov.
Ako príklad takéhoto riešenia uvádza rekonštrukciu osvetlenia budovy Slovenského rozhlasu v Bratislave. V rámci projektu vymenili svietidlá vrátane rozvodov, inštalovali aj nové chladenie, fotovoltiku a inteligentný systém merania a regulácie.
Nakopla ich kríza
V raste tržieb i zisku Kooru výrazne pomohla energetická kríza, ktorá vypukla v roku 2022 po ruskej agresii proti Ukrajine.