Načo mi je cestovné poistenie, veď mám Európsky zdravotný preukaz. Takto pred letnou dovolenkou premýšľajú mnohí, no nie vždy si uvedomia, že únijný dokument neznamená bezplatnú zdravotnú starostlivosť hocikde a za akýchkoľvek okolností. Aj preto sa odporúča uzatvoriť si pred odchodom cestovné poistenie.
Pri jeho výbere však treba zohľadniť viacero aspektov. Jedným z nich je aj krajina, do ktorej človek cestuje. „Ak ide o krajinu v Európe, stotisícové krytie na liečebné náklady úplne postačuje. Ak sa ale bavíme o USA, aj miliónové krytie sa v niektorých prípadoch dá považovať za nízke,“ hovorí Patrik Klimko, riaditeľ úseku vývoja produktov poisťovne Wüstenrot.
Pozor si však treba dávať aj na to, či ste náhodou neprekročili limity pobytu v zahraničí. Poisťovňa si totiž podľa Klimka vie veľmi jednoducho overiť, ako dlho ste sa v krajine, kde vám vznikla poistná udalosť, nachádzali.
„Nejde len o kontrolu letenky, ale aj sociálnych sietí. V niektorých prípadoch, ak ide o podozrivého klienta, nie je výnimkou ani najatie detektíva, ktorý vyspovedá jeho okolie,“ dodáva.
Ktoré poistenie si teda vybrať, čo všetko si poistiť a čo robiť, ak v zahraničí skutočne ochoriem alebo napríklad nabúram auto?
Aj o tom sa počas živého nahrávania podcastu Index na Tyršáku Eva Frantová rozprávala s Patrikom Klimkom, riaditeľom úseku vývoja produktov poisťovne Wüstenrot.
Tento diel vám prináša poisťovňa Wüstenrot.
V rozhovore sa dozviete:
- (1:44) Cestovné poistenie vs. Európsky zdravotný preukaz
- (11:04) Krátkodobé cestovné poistenie vs. Celoročné
- (14:53) Ako poisťovňa kontroluje podvody
- (16:55) Aka postupovať pri poistnej udalosti
- (24:44) Cestovanie do rizikových krajín
- (37:47) Prečo je obmedzené poistenie na zuby
- (40:04) Čo znamená poistenie proti Covid-19
- (43:45) Obmedzenia poistenia v tehotenstve
- (46:00) Poistné bizáry
- (51:25) Poistenie meškajúcej batožiny
- (55:24) Poistenie zodpovednosti za škodu
- (57:47) Poistenie meškania letu
- (1:02:20) Na čo pri poistení rodiny dbať