BRATISLAVA. Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) kritizuje návštevu ministra financií Ladislava Kamenického zo Smeru a ministerky hospodárstva Denisy Sakovej z Hlasu v Číne, o ktorej podľa kresťanských demokratov slovenská verejnosť takmer nič nevie.
Ako ďalej hnutie zdôraznilo, koaličná vláda touto návštevou podkopáva našu národnú ekonomickú bezpečnosť.
Zahraničná politika
„Opakovane som vyzýval vládu, aby začala pracovať na dlhodobej hospodárskej politike štátu a zvážila schému investícií, ktorá by priniesla jasný smer vývoja, stabilný ekonomický rast, kvalitnú a dobre platenú prácu pre ľudí. Namiesto toho, aby vláda prestala habkať, hľadá spasenie v spolupráci s komunistickou Čínou,“ povedal opozičný poslanec Jozef Hajko.

Podľa europoslankyne Miriam Lexmann takzvaná suverénna zahraničná politika vlády Roberta Fica skutočne znamená, že nás robí zraniteľnejšími voči vplyvu totalitných režimov.
„Zo skúseností iných krajín vieme, že neraz museli z takýchto investícií vycúvať, keďže neprinášajú ani kvalitnú prácu a navyše likvidujú domáce firmy. Takéto investície sú aj tak napojené na čínske dodávateľské reťazce, čím často znamenajú minimálny prínos pre krajinu, kam prichádzajú. Napriek týmto skutočnostiam ministri vlády Roberta Fica takýmito krokmi doslova hazardujú so živobytím ľudí v časoch, keď už aj tak majú mnohé rodiny na Slovensku hlboko do vrecka,” vyhlásila europoslankyňa.
Ekonomická veľmoc
Ministerka hospodárstva Saková navštívila Čínu, pretože ide o významnú svetovú ekonomickú veľmoc, ktorá je aktívna v investíciách po celom svete. Čína zohráva stále významnejšiu úlohu aj vo výrobe automobilov, čo je pre Slovensko kľúčový sektor.
Uviedol to Peter Podstupka, riaditeľ tlačového odboru ministerstva hospodárstva reakcii na vyjadrenia KDH.
Saková podľa Podstupku navštívi počas svojej pracovnej cesty do Číny aj viacero technologických a firemných centier zameraných na výskum a vývoj najmodernejších postupov a technológií. To podľa MH SR vytvára priestor do budúcnosti na vzájomnú spoluprácu na projektoch s vysokou pridanou hodnotou.
Podstupka v reakcii zdôraznil, že ak je europoslankyňa Lexmann ochotná pre svoje ideologické názory a pracovné cesty na Taiwan obmedziť tvorbu nových pracovných miest na Slovensku, je to jej rozhodnutie a KDH by si to malo transparentne napísať do svojho volebného programu.
"Pani europoslankyni Lexmann odporúčam jasne hovoriť ľuďom aj o tom, že ona a KDH teda nesúhlasia napríklad aj s rozšírením výroby jednej konkrétnej čínskej firmy do jej domáceho Prešovského kraja, o čom som včera (21. 8.) v Číne rokovala. Investícia v desiatkach miliónov eur môže do tohto kraja priniesť desiatky nových pracovných miest. Ale ak by dnes bolo vo vláde KDH, asi by Slovensko o takúto investíciu nemalo záujem a nové pracovné miesta by vznikli v Maďarsku alebo Poľsku. Lebo to presne dnešné vyjadrenie KDH znamená. Menej práce pre ľudí na Slovensku," povedala Saková.
Rezort hospodárstva s týmto prístupom podľa Podstupku nesúhlasí a MH SR pod súčasným vedením bude hľadať všetky spôsoby, ako priniesť na Slovensko čo najviac nových pracovných miest, pretože tak vzniká aj tlak na rast platov.