HEIDELBERG. Domácnosti na východe Nemecka čelia neúmerne vysokým nákladom na energie. Po zohľadnení rozdielov v kúpnej sile sú ich účty za vykurovanie, elektrinu a benzín takmer o 22 percent vyššie ako na západe.
Informovala o tom agentúra DPA, ktorá sa odvolala na prieskum spotrebiteľského portálu Verivox.
Najvyššie zaťaženie je v spolkovej krajine Durínsko, najnižšie naopak v Bavorsku. Priemerná nemecká domácnosť (presnejšie 2,03 osoby) v súčasnosti vynakladá na energie 4297 eur ročne. V západných spolkových krajinách Nemecka je to o niečo menej, a to 4280 eur, zatiaľ čo vo východných výrazne viac, a to o 100 eur.
Ak sa však zohľadnia nižšie príjmy, rozdiel je oveľa väčší. Podľa údajov spoločnosti Verivox, upravených o kúpnu silu, ročné náklady na energie na západe predstavujú 4139 eur a na východe 5042 eur, čo je rozdiel asi 20 percent.
Podľa tohto prepočtu je na čele rebríčka Durínsko, kde sú náklady o 23 percent vyššie ako celoštátny priemer. V Bavorsku sú náklady o 10 percent nižšie v porovnaní s priemerom za celé Nemecko. Na východe sú zároveň v porovnaní so západom vyššie aj ceny za rovnaké množstvo energie.
Čo sa týka benzínu, rozdiel podľa portálu nie je výrazný, v prípade tepla a elektriny už ale ide o niekoľko percent.
"Zatiaľ čo domácnosti v starých spolkových krajinách musia na elektrinu, kúrenie a palivá vynaložiť približne 7 percent svojej kúpnej sily, v nových spolkových krajinách je to približne 9 percent," uviedol Thorsten Storck zo spoločnosti Verivox.
"Rozdiely v cenách energií medzi východom a západom možno čiastočne vysvetliť poplatkami za rozvodnú sieť. Náklady na prevádzku, údržbu a rozširovanie elektrickej siete sú vo východnom Nemecku približne o 3 percentá vyššie v prípade elektriny a približne o 10 percent vyššie v prípade plynu," vysvetlil Storck.