BRATISLAVA. Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA) považuje v rámci piatej žiadosti o platbu za rizikové tri míľniky, pri ktorých hrozí ich nesplnenie. Vyplýva to zo Správy o pokroku v implementácii plánu obnovy z dielne podpredsedu vlády pre plán obnovy a využívanie eurofondov Petra Kmeca (Hlas), ktorú v stredu schválila vláda.
NIKA podľa predkladateľa považuje ďalších 12 míľnikov a cieľov za nerizikové a pri šiestich vníma omeškanie v implementácii.
"V súčasnosti NIKA spolu s vykonávateľmi opatrení komunikuje s Európskou komisiou o aktuálnom stave implementácie jednotlivých míľnikov a cieľov a rokuje o dokumentácii potrebnej pre úspešné posúdenie splnenia míľnikov a cieľov zo strany Európskej komisie," uviedol predkladateľ s tým, že diskusiu si vyžaduje najmä šesť opatrení.

V rámci ministerstva životného prostredia ide o opatrenie Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity a opatrenie Reforma krajinného plánovania.
Aktuálne najkritickejšími opatreniami na ministerstve školstva, výskumu, vývoja a mládeže sú Podpora desegregácie škôl, ako aj Príprava a rozvoj učiteľov na nové obsahy a formu výučby.
Diskusiu s Európskou komisiou si podľa NIKA vyžaduje aj opatrenie Centralizácia riadenia najväčších nemocníc v rámci ministerstva zdravotníctva. Rovnako aj Zjednotenie systému posudzovania na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny.
"Predloženie piatej žiadosti o platbu sa aj naďalej očakáva koncom tohto roka. Predpokladom včasného predloženia žiadosti je splnenie všetkých míľnikov a cieľov v rámci piatej žiadosti o platbu," dodal predkladateľ s tým, že obsahuje 211 míľnikov a cieľov. Slovensko po ich splnení môže očakávať platbu z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti v celkovej hodnote 597,81 milióna eur.
Čo ďalšie riešila vláda:
- Kabinet rozhodol o predaji nepotrebného majetku v správe Vojenských lesov a majetkov. Ako sa v predloženom materiáli spresňuje, ide o pozemky v katastrálnom území Malacky, ktorých zostatková hodnota je vyše 12 400 eur. Ďalej ide o stavby v katastrálnom území Malacky, pričom ich zostatková hodnota predstavuje sumu vyše 367-tisíc eur. Štát predáva aj iný hnuteľný a nehnuteľný majetok v zostatkovej hodnote takmer 72 700 eur. Celková zostatková hodnota tak predstavuje sumu vyše 452-tisíc eur.
- Ministri schválili dohodu medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Uzbeckej republiky, ktorá by mala prispieť k zlepšeniu hospodárskej spolupráce medzi týmto krajinami, a to napríklad v oblasti energetiky, poľnohospodárstva a potravinárstva, zdravotníctva a farmaceutického priemyslu.
- Vláda odsúhlasila dohodu o riešení finančných sporov s Alžírskom. Alžírsko by na jej základe malo splatiť Slovensku viac ako 3,4 milióna amerických dolárov (3,04 milióna eur) z úverovej dohody uzatvorenej s bývalou ČSSR v roku 1984. Československá spoločnosť Pragoinvest mala v tom čase realizovať dodávku závodov do Alžírska, pričom zákazku nedokončila. To sa stalo predmetom dlhoročného sporu medzi krajinami.
- Vláda schválila návrh Plánu výkonnosti Slovenska na 4. referenčné obdobie (2025 - 2029), z ktorého okrem iného vyplýva, že Slovenský republika bude mať aj v rokoch 2025 až 2029 vo vzdušnom priestore zriadenú jednu traťovú zónu spoplatňovania.
- Vláda schválila zámer ministerstva obrany obstarať nákladné automobily N3G s Ministerstvom obrany Českej republiky. Ide o obstaranie dvoch modifikácií - 6x6 Valník a 8x8 Hákový nakladač, a to vrátane logistickej podpory a vybudovaním infraštruktúry.
- Medzi hlavné priority Stáleho zastúpenia SR pri Európskej únii patrí dôsledne presadzovať suverénnu a aktívnu politiku, ktorá bude chrániť národno-štátne záujmy Slovenska na pôde EÚ a zároveň prispievať k hľadaniu spoločných riešení na európske a globálne výzvy. Vyplýva to zo zamerania činnosti Stáleho zastúpenia SR pri Európskej únii, ktoré vláda schválila na rokovaní.