BRATISLAVA. V rámci piatej žiadosti o platbu z plánu obnovy je ohrozených takmer 600 miliónov eur.
Uviedla to v stredu opozičná poslankyňa Národnej rady Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Zároveň upozornila na nedodržiavanie kľúčových míľnikov a úloh.
Tri rizikové míľniky
"Z dostupnej správy k pokroku implementácie plánu obnovy vyplýva, že z celkovej sumy 597,8 milióna eur, ktorá je predmetom piatej žiadosti o platbu, sú tri míľniky považované za rizikové a šesť míľnikov je už v omeškaní," uviedla Remišová.
Dodala, že jedným z najväčších problémov je reforma krajinného plánovania, ktorá mala byť splnená už do vlaňajšieho štvrtého kvartálu.
Ďalším kritickým bodom je podľa jej slov neúspešná implementácia digitálneho zabezpečenia železničných tratí, čo predstavuje vážne riziko pre ďalšie investície do dopravnej infraštruktúry.
Vláda v stredu schválila Správu o pokroku v implementácii plánu obnovy z dielne podpredsedu vlády pre plán obnovy a využívanie eurofondov Petra Kmeca.
Vyplýva z nej, že Národná implementačná a koordinačná autorita považuje v rámci piatej žiadosti o platbu za rizikové tri míľniky, pri ktorých hrozí ich nesplnenie.
Výkup pozemkov
Ministerstvo životného prostredia neohrozuje žiadne peniaze z plánu obnovy. Vo všetkých míľnikoch sú posuny. Po rokovaní vlády to uviedol šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS).
Veľa oblastí v pláne obnovy, ktoré tam dala predošlá vláda, sú podľa Tarabu "nerealizovateľné nezmysly, ktoré Slovensko nepotrebuje". "Napriek tomu na dennej báze komunikujeme s Európskou komisiou," podotkol.
Problematický je výkup súkromných pozemkov v národných parkoch. Tak ako bol výkup podľa Tarabu nastavený, je nerealizovateľný. "Predpokladali tam výkupnú cenu, ktorá je v realite štvornásobne vyššia," skonštatoval minister.
Druhou vecou je otázka dekarbonizácie, pri ktorej určili úsporu 1,2 milióna ton oxidu uhličitého. Slovenský priemysel je napríklad oproti poľskému priemyslu čistejší, slovenské fabriky majú väčšie náklady na dekarbonizáciu, tvrdí Taraba.
"Budeme hľadať v týchto dvoch oblastiach zhodu a riešenie s EK. Všetky ostatné veci idú podľa plánu," uviedol šéf rezortu.
Národná implementačná a koordinačná autorita považuje v rámci piatej žiadosti o platbu za rizikové tri míľniky, pri ktorých hrozí ich nesplnenie. V rámci MŽP ide o opatrenie Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity a opatrenie Reforma krajinného plánovania.
Rekonštrukcia súdov
Minister spravodlivosti Boris Susko očakáva, že Slovensko príde o časť peňazí z plánu obnovy z dôvodu meškania projektov rekonštrukcie súdov.
Po stredajšom rokovaní vlády tiež povedal, že na ministerstve robia všetko pre to, aby niektoré z meškajúcich projektov "zachránili".
Poukázal na to, že keď prišiel na ministerskú stoličku, niektoré projekty mali ročné meškanie. "My robíme všetko pre to, aby sme aspoň niektoré z tých projektov rekonštrukcie budov zachránili, avšak nie všetky sa podarí, takže určite o nejaké peniaze z plánu obnovy z tohto dôvodu prídeme," zdôraznil.
Míľniky plánu obnovy v súvislosti s rekonštrukciou súdov boli podľa jeho slov od začiatku nastavené tak, že sa nedali stihnúť. Poukázal na to, že peniaze mali byť radšej využité na posilnenie činnosti jednotlivých súdov, či už súdneho aparátu alebo na zlepšenie technického vybavenia.
Z vládou schválenej Správy o pokroku v implementácii Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky vyplýva, že rezort spravodlivosti nemá v prípade piatej žiadosti o platbu žiadne míľniky a ciele. Cieľ v podobe rekonštrukcie budov súdov sa týka ôsmej žiadosti o platbu.