LUXEMBURG. Miera inflácie v eurozóne sa v auguste prudko spomalila a priblížila sa k hranici dvoch percent. Zaznamenala tak najnižšiu úroveň za viac než tri roky a dostala sa do blízkosti inflačného cieľa Európskej centrálnej banky (ECB).
Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat, ktorý zverejnil rýchly odhad.
Najnovšie údaje výrazne posilnili očakávania, že ECB na svojom najbližšom zasadnutí pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb.
Ceny energií medziročne klesli
Medziročná miera inflácie v eurozóne dosiahla v auguste 2,2 percenta oproti júlovej hodnote 2,6 percenta.
Najnovší údaj Eurostatu predstavuje najnižšiu mieru inflácie v menovej únii od júla 2021 a je iba 0,2 percentuálneho bodu nad inflačným cieľom ECB. Výrazné zmiernenie inflácie by tak malo byť dostatočným dôvodom pre ECB, aby v septembri druhýkrát v tomto roku znížila úrokové sadzby.
Loading
...
Najvýraznejšie sa pod spomalenie inflácie v eurozóne na viac než trojročné minimum podpísali ceny energií. Tie zaznamenali medziročný pokles o 3 percentá, zatiaľ čo v júli o 1,2 percenta vzrástli.
Ceny potravín, alkoholických nápojov a tabakových výrobkov mierne zrýchlili tempo rastu (z 2,3 v júli na 2,4 percenta) a ešte výraznejšie vzrástli ceny služieb. Tie sa zvýšili o 4,2 percenta po 4-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci.
Zmiernila sa aj jadrová inflácia, ktorá nezahrnuje nestabilné ceny, ako sú ceny energií a potravín. V auguste dosiahla 2,8 percenta oproti 2,9-percentnej úrovni v júli.
Najvyššia inflácia bola v Belgicku
V rámci členských štátov eurozóny najvyššiu infláciu zaznamenalo Belgicko, a to na úrovni 4,5 percenta. Nasledovali Estónsko a Holandsko, kde inflácia dosiahla 3,4, respektíve 3,3 percenta.
Nad trojpercentnou hranicou zaznamenali mieru inflácie ešte Slovensko (3,2 percenta) a Grécko s infláciou na úrovni 3,1 percenta.
Najnižšiu evidovali Litva a Lotyšsko. Inflácia v Litve dosiahla 0,7 a v Lotyšsku 0,9 percenta.
Nezamestnanosť v eurozóne je na historickom minime
Nezamestnanosť v eurozóne zaznamenala v júli mierny pokles a vrátila sa na najnižšiu hodnotu v histórii meraní. Informoval o tom štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
Miera nezamestnanosti upravená o sezónne vplyvy dosiahla v eurozóne v júli 6,4 percenta oproti júnovej hodnote 6,5 percenta. Znamená to návrat na historické minimum, ktoré zaznamenala tento rok aj v apríli a máji. Na porovnanie, v júli 2023 dosiahla 6,6 percenta.
V širšej Európskej únii dosiahla miera nezamestnanosti v júli 6 percent. To je rovnaká úroveň ako v predchádzajúcom mesiaci aj v júli minulého roka.
V rámci menovej únie bolo v júli podľa Eurostatu nezamestnaných 10,99 milióna ľudí. V celej EÚ ich počet dosiahol necelých 13,11 milióna.
Znížila sa aj nezamestnanosť mladých ľudí vo vekovej kategórii do 25 rokov. Zatiaľ čo v júni dosiahla miera nezamestnanosti mladých v eurozóne 14,4 percenta, v júli to bolo 14,2 percenta. V celej EÚ klesla zo 14,6 na 14,5 percenta.
Spomedzi štátov EÚ zaznamenali najvyššiu nezamestnanosť tradične Španielsko a Grécko, pričom iba Španielsko dosiahlo dvojcifernú hranicu. Miera nezamestnanosti v tejto krajine zaznamenala v júli 11,5 percenta. Na druhej priečke sa umiestnilo Grécko s nezamestnanosťou na úrovni 9,9 percenta. Za ním nasledovalo Fínsko, kde miera nezamestnanosti dosiahla 8,4 percenta.
Najnižšiu nezamestnanosť vykázali Česko, Poľsko a Malta. Miera nezamestnanosti v Česku dosiahla 2,7, v Poľsku 2,9 a na Malte 3 percentá. Na Slovensku dosiahla nezamestnanosť v júli 5,3 percenta.