Spoločnosť Agro CS Slovakia je nominovaná na ocenenie FéliX Business Award v kategórii Biznis pre budúce generácie.
Počas jarných a jesenných mesiacov sú záhradkárske obchody a záhradné oddelenia reťazcov v kurze. Zákazníci z nich tlačia vozíky so substrátmi a hnojivami, aby si pomocou nich obnovili trávnik, zasadili zeleninu alebo okrasné a ovocné stromy.
Firma Agro CS Slovakia je najväčším tuzemským producentom pestovateľských substrátov a hnojív. So značkami Mr. Garden, Agro, Natura a PrimaFlora za uplynulej dva a pol dekády získala významné postavenie na slovenskom trhu a expandovala tiež do Rumunska či do Bulharska.
Svoj biznis podporený miliónovými investíciami stavia na stratégii dlhodobej udržateľnosti. Špecialitou Agro CS je výroba drevného vlákna, ktorá v záhradných substrátoch čiastočne nahrádza rašelinu. Tá je totiž čoraz vzácnejšou surovinou.
FéliX Business Award
je biznisová cena, ktorú vyhlasuje INDEX a Slovenská sporiteľňa v spolupráci s partnermi. Získať ju môžu inšpiratívne a spoločensky zodpovedné firmy a samosprávy za aktivity, ktoré prispievajú k prosperite a modernosti krajiny.
Vyhlasovatelia FéliX Business Award
Odborný partner
Kľúčové stretnutie na Agrokomplexe
Agro CS Slovakia je súčasťou českého holdingu Agro CS, ktorý tvorí 22 dcérskych spoločností. Tá slovenská vznikla v roku 2000, ale história firmy, ktorá je spätá s jej riaditeľom a spolumajiteľom Vladimírom Mužilom, siaha ešte ďalej.
Vladimír Mužila počas socializmu pôsobil na vedúcej pozícii v štátnom strojárskom podniku ZŤS v Martine, ktorý vyrábal tanky a delostreleckú techniku.
Po Nežnej revolúcii, keď sa výroba v ZŤS utlmovala, z podniku odišiel a začal podnikať. Zo začiatku v skleníku pestoval kvety, ktoré predával. V roku 1995 založil spoločnosť Agroflora, ktorá sa zaoberala obchodom so záhradkárskymi potrebami.
V 90. rokoch ešte Slováci substráty veľmi nepoužívali, lebo polia a záhrady hnojili maštaľným hnojom, prípadne chodili s mechmi po zeminu do lesa.
„Na Slovensko sa vtedy snažil dostať istý český výrobca substrátov a hnojív, ale nedarilo sa mu to. Nedokázal produkty certifikovať. Tak som mu to vybavil a začal jeho substráty predávať,“ spomína Vladimír Mužila.
Túto spoluprácu a certifikačné know-how si onedlho všimli v Agro CS. V roku 1997 sa s Mužilom stretli v Nitre na poľnohospodárskej výstave Agrokomplex a ponúkli mu päťročnú exkluzívnu zmluvu na predaj ich produktov na Slovensku.
„Za rok sa mi podarilo dosiahnuť s produktmi Agro CS majoritný podiel na domácom trhu a od roku 1998 sme ich už exportovali aj do Maďarska,“ vysvetľuje Mužila.

Z Veľkých Draviec do Rumunska
V Agro CS boli s obchodnými výsledkami tiež spokojní, a tak prišli s návrhom, že na Slovensku vybudujú fabriku na výrobu substrátov a hnojív. V roku 2000 vznikol spoločný podnik Agro CS Slovakia, do ktorého Mužila vložil obchodnú časť Agroflory a Česi zasa výrobné technológie a know-how.
Nový závod, ktorý mal riešiť aj logistické náklady a prestoje kamiónov na česko-slovenských hraniciach, postavili v obci Veľké Dravce v okrese Lučenec. „Kedysi tu bolo staré družstvo v likvidácii. Žiadna čistiareň vody, kanalizácia ani normálna cesta. Len jedna stará trafostanica,“ spomína hovorí Mužila.
Investíciu za sto miliónov slovenských korún financovali bankovým úverom, za ktorý sa zaručila česká materská spoločnosť.
V priebehu nasledujúcich rokov slovenská Agro CS obsadila nielen domáci a maďarský trh, ale postupne prenikla aj do južnej Európy - do Rumunska, Bulharska, Moldavska, Srbska a Macedónska.
„Základom bolo nájsť šikovného obchodníka na lokálnom trhu, ktorý bol na ňom schopný distribuovať produkty. My sme vybavili certifikáciu, aby nepodstupoval riziko,“ približuje Mužila.
Firme sa zadarilo najmä v Rumunsku, kde ovládla 70 percent trhu. Kúpila tam starú slepačiu farmu, ktorú pred piatimi rokmi prerobila na modernú výrobnú fabriku.
„Logistické a distribučné náklady zo Slovenska predstavovali 46 percent ceny tovaru, preto sa nám ju oplatilo postaviť,“ dodáva Mužila.
Závod za desať miliónov eur v súčasnosti zamestnáva tridsať ľudí a hnojivami a substrátmi zásobuje okolité balkánske štáty, čo je trh s 50 miliónmi ľudí.
Substráty aj pre palmy
Nosným produktom skupiny Agro CS, ktorý má okrem Slovenska a Rumunska aj dva závody v Česku a jeden v Bielorusku, sú substráty. Ich základnou zložkou je rašelina, ktorá je schopná absorbovať vodu až v 21-násobku svojho objemu. Substrát vytvára póry, v ktorých je vzduch, a v kombinácii so živinami pomáha rastlinám uchytiť sa v zemi.