Koncom tohto roka sa končí kontrakt na prepravu ruského zemného plynu cez Ukrajinu a s jeho obnovením vláda Volodymyra Zelenskeho nepočíta. Ruský plyn sa síce na Slovensko môže dostať cez Maďarsko, no uzatvorenie plynovodu cez Ukrajinu je zásadnou zmenou v oblasti energií.
Najväčší slovenský dodávateľ plynu pre koncových spotrebiteľov, teda štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP), tvrdí, že na túto situáciu sa pripravil. Alternatívnych trás pre dovoz plynu na Slovensko je podľa neho viac.
Koniec tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu už nestihne ovplyvniť budúcoročné regulované ceny pre domácnosti. Teoreticky môže mať istý vplyv na odberateľov, ktorý plyn odoberajú za trhové (spotové) ceny.
Zásadnejším faktorom bude postoj vlády Roberta Fica (Smer) v tom, či a ako bude pokračovať v dotovaní cien energií. Vlani naň štát minul 1,25 miliardy eur, v tomto roku zatiaľ 390 miliónov eur.
Z doterajších vyjadrení ministerstiev vyplýva, že plošné dotácie pre všetkých odberateľov definitívne skončia, lebo vláda potrebuje konsolidovať verejné financie. Uvažuje sa o adresnej pomoci pre špecifické skupiny odberateľov.
Je teda pravdepodobné, že po dvoch rokoch sa dočkáme návratu do reality. „Nemôžeme sa tváriť, že keď rastie cena primárnych palív, tak sa tieto skutočnosti nepremietnu do cien energií,“ povedal šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík.
Čo sa v článku dočítate:
- Máme dostatok plynu na zimu, keďže dodávky plynu cez Ukrajinu sú od roku 2025 ohrozené?
- Čo sa bude diať po zime 2024/2025?
- Ako bude Slovensko dopravovať plyn, ak Ukrajinci zavrú plynovod?
- Ako sa bude môcť využívať plynovod cez Ukrajinu?
- O koľko zdražie plyn ako komodita?
- Čo tvorí faktúru za plyn?
- Aké sú predbežné odhady zdražovania?
1. Máme dostatok plynu na zimu, keďže dodávky plynu cez Ukrajinu sú od roku 2025 ohrozené?
Nadchádzajúca zimná sezóna by nemala byť problém. Slovensko má v zásobníkoch, ktoré sú v súčasnosti naplnené na 95 percent, uskladnených takmer 35 TWh zemného plynu, čo predstavuje 60 percent celoročnej spotreby.
Na druhej strane, kapacity v slovenských zásobníkoch, ktoré prevádzkujú spoločnosti Nafta a Pozagas, využívajú aj zahraničné subjekty.
2. Čo sa bude diať po zimnej sezóne 2024/2025?
Momentálne väčšina plynu, ktorý sa spotrebúva na Slovensku, pochádza z Ruska. SPP má na jeho dodávku uzatvorenú zmluvu s ruským koncernom Gazprom, vyprší až v roku 2034.