Minister dopravy Jozef Ráž sa netají tým, že by chcel, aby slovenské diaľnice a tunely nestavali len firmy zo západnej Európy, ale aj čínske spoločnosti. V máji si bol v Číne pozrieť veľký raziaci stroj.
„Dúfame, že jeden z takýchto mechanizmov bude v krátkom čase už kopať tunel Karpaty a dokončí tak obchvat Bratislavy,“ vyhlásil.
Číňania sú v stavaní diaľnic a koľajníc aktívni po celom svete. V Európe majú projekty v Poľsku, Maďarsku či v Čiernej Hore. Lenže nie sú vizitkou úspechu. Vybrali sme štyri infraštruktúrne projekty a jeden developerský zámer z krajín strednej a južnej Európy, v ktorých Číňania pohoreli.
V článku sa dočítate:
- Prečo čínske firmy nedokončili diaľnicu v Poľsku,
- ako sa nafúkol účet za železnicu v Maďarsku,
- ako sa pre diaľnicu stavanú Číňanmi zadlžila Čierna Hora,
- prečo v Česku nestavali Číňania ani kúpele, ani vodný kanál?
1. Z Poľska ich vyhodili
Keď v roku 2009 China Overseas Engineering Group (Covec) vyhrala v Poľsku súťaž na výstavbu takmer 50-kilometrového úseku diaľnice z Varšavy po nemecké hranice, Poliaci dúfali, že ju dokončí do majstrovstiev Európy vo futbale v roku 2012.
Číňania sľubovali rýchlu výstavbu za nízke ceny. Vypýtali si 1,3 miliardy zlotých (300 miliónov eur), čo bolo o 50 percent menej, než odhadovala vláda.
Podľa európskych súperov v súťaži bola ponúknutá cena dumpingová s tým, že Covec je štátna firma a bude zrejme dotovaná čínskou vládou. Ich sťažnosti neuspeli, vtedajší poľský kabinet na čele s Donaldom Tuskom nízku cenu akceptoval.