BRATISLAVA. Technické upresnenia, ktoré dopĺňajú už zavedené inštitúty, sú hlavným cieľom návrhu novely zákona o dorovnávacej dani. Právnu normu z dielne Ministerstva financií (MF) SR schválila vláda.
Zákonom o dorovnávacej dani bola minulý rok do slovenského právneho poriadku prevzatá príslušná európska smernica, ktorá vychádza z globálnych modelových pravidiel prijatých tzv. Inkluzívnym rámcom organizácií OECD/G20.
Má sa tak zabezpečiť minimálne 15 % zdanenie príjmov podnikateľov nachádzajúcich sa na Slovensku, ktorí sú členmi nadnárodnej skupiny alebo veľkej vnútroštátnej skupiny podnikov.
S cieľom objasnenia a doplnenia globálnych pravidiel k nim boli v priebehu roka 2023 prijaté administratívne usmernenia. Tie síce nie sú súčasťou smernice, členské štáty EÚ sa však zaviazali ich uplatňovať.
"Cieľom návrhu zákona je implementovať doposiaľ schválené usmernenia, pričom je nutné zabezpečiť implementáciu všetkých záverov, ktoré z nich vyplývajú a v určitých prípadoch je pritom nutné, aby bolo pravidlo jasne zakotvené v zákone za účelom zabezpečenia vyššej miery právnej istoty," vysvetlil rezort financií.
Návrh novely tak obsahuje napríklad spresnenia a doplnenia výpočtu oprávneného príjmu alebo oprávnenej straty základného subjektu či výpočtu sumy upravených zahrnutých daní.
Návrhom sa tiež spresňujú zavedené definície, dopĺňajú sa pravidlá pre výpočet sumy vylúčených príjmov na základe ekonomickej podstaty a zavádzajú sa zjednodušené výpočty pre nevýznamné subjekty.
Účinnosť novely navrhuje predkladateľ od 31. decembra 2024.
Vláda ďalej rokovala o:
- Vláda schválila návrh ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča, ktorým zruší celkom 31 úloh. Tento materiál vznikol na základe iniciatívy ministerstva po prehodnotení aktuálnosti jednotlivých úloh uložených ministrovi Takáčovi. Medzi zrušenými úlohami sa nachádzal napríklad aj bod k postupu pri delimitácii nehnuteľného majetku vo vlastníctve štátu v národných parkoch a súvisiaceho majetku. Taktiež aj úloha zabezpečiť, že nedôjde k rozdeleniu pozemkov vo vlastníctve štátu v správe Lesov SR a Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič, ktoré sa v celosti alebo sčasti nachádzajú na území národného parku.
- Za prijímateľa prostriedkov na vybudovanie superpočítača Perún bola určená Technická univerzita v Košiciach. Ide o projekt v rámci plánu obnovy, ktorý je naviazaný aj na Akčný plán digitálnej transformácie Slovenska. Vyplýva to z návrhu ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richarda Rašiho (Hlas), ktorý schválila vláda.
- Zmeny v systéme verejného zdravotného poistenia, činnosti zdravotných poisťovní ale aj Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. To všetko zahŕňa novela zákona o zdravotnom poistení, ktorú schválila vláda. Nová legislatíva rieši okrem iného problém tzv. „mŕtvych duší“, vznik a zánik verejného zdravotného poistenia v špecifických prípadoch, poskytovanie zdravotnej starostlivosti chudobou ohrozeným skupinám, ale aj prerozdelenie poistného medzi jednotlivými poisťovňami. Väčšina zmien by mala platiť od začiatku budúceho roka.
- Slovenská agentúra životného prostredia vyhlási druhé kolo výzvy na rekonštrukciu domov Obnov dom Mini II. Objem alokácie by mal byť minimálne 21,8 milióna eur. Vyplýva to z informácie, ktorú vzala vláda na vedomie.