BRATISLAVA. Na Slovensku stoja potraviny o 50 percent viac ako v susednom Poľsku a ceny naďalej rastú.
Tvrdí to opozičné hnutie Slovensko s odvolaním sa na svoje nákupy tých istých potravín od rovnakých výrobcov v tom istom obchodnom reťazci na Slovensku a v Poľsku.
Ceny naďalej rastú
„Zrealizovali sme štyri nákupy, v Poľsku stáli tieto štyri nákupy v priemere 51 eur, na Slovensku to isté stálo 76 eur. Súčasná vláda neurobila za rok vlády s cenami potravín absolútne nič,“ uviedol podpredseda poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Július Jakab.
Podľa neho sú vyhlásenia vlády o tom, ako idú ceny potravín na Slovensku dole, len klamstvami, pretože ich skúsenosť naopak ukázala, že naďalej rastú. Poslanec zároveň dodal, že za rok vlády nehlasovala koalícia za ani jeden návrh, ktorý by znížil ceny potravín.
„Peter Pellegrini pred voľbami oblepil celé Slovensko bilbordami o tom, že zabezpečí lacnejšie potraviny a energie, nič pre to neurobil. Aj Andrej Danko mal v eurovoľbách bilbordy, že zastaví zdražovanie,“ hovorí Jakab.
Podľa neho zostalo len pri sľuboch a vláda namiesto toho ľuďom zvýšila viac ako 900 poplatkov.
„Zvyšujú dane, zvyšujú odvody, siahajú na druhý pilier, idú zobrať deťom podporu, ochudobňujú rodiny a nevedia pridať policajtom, ktorí sa búria. Sebe udeľujú amnestie, zvyšujú si platy o 5000 eur a peniaze sa nájdu aj na doživotnú rentu pre pána premiéra,“ hovorí poslanec.
Mala to byť priorita číslo jedna
Dodal, že premiér Robert Fico (Smer) deklaroval, že cena potravín bude pre vládu priorita číslo jedna. Fakty však o tom podľa Jakaba nesvedčia - viac ako 200 hodín rokovania, teda najviac času, venovala koalícia v Národnej rade SR novele Trestného zákona. Cena potravín sa nedostala ani do prvej päťky najdiskutovanejších tém v parlamente.
„Čas venovali tomu, aby si sami sebe udelili amnestie za zločiny, ktoré páchali a aby si zvýšili platy,“ doplnil predseda hnutia Slovenska Igor Matovič.
Analýza ministerstva financií potvrdila, že Slováci majú potraviny najdrahšie spomedzi všetkých okolitých štátov.
„Finty vlády s 10-percentnou DPH nezabezpečia žiadne lacnejšie potraviny, sú na to aj štúdie a nájdu ich na ministerstve financií. Väčšinou sa to premietne v prospech tých, ktorí potraviny vyrábajú, že majú väčšie zisky,“ podčiarkol Jakab.
Hnutie Slovensko predložilo na minulej schôdzi parlamentu návrh, aby veľké obchodné reťazce nesmeli predávať konkrétne potraviny drahšie ako v Rakúsku, Poľsku či Českej republike. Návrh predloží hnutie opätovne.