Kde chce vláda ušetriť potrebné stovky miliónov eur, stále nie je jasné. Fico a jeho ministri o tom hovoria len v náznakoch a detaily naznačujú len neoficiálne informácie, ktoré majú pochádzať z prostredia ministerstva financií. Komentuje ich opozícia, ale aj združenia zamestnávateľov či výrobcov.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť koncom augusta zvýšila odhad deficitu verejných financií v tomto roku na 5,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo predstavuje 7,4 miliardy eur.
Na budúci rok by mal deficit klesnúť pod päť percent HDP, čo si od vlády Roberta Fica (Smer) vyžaduje úsporné opatrenia za viac ako 1,5 miliardy eur.
Rezort financií odmietol pre INDEX komentovať konsolidačné návrhy, kým sa na ich podobe nedohodne trojkoalícia Smeru, Hlasu a SNS: „Dovtedy považujeme akékoľvek zverejňovanie prepočtov a teoretických úvah iba za šírenie špekulácií.“
Podľa Ficových vyjadrení príde konsolidácia na rad „v októbri, keď sú termíny na predloženie návrhu štátneho rozpočtu“. Podľa pravidiel ho musí vláda poslať do parlamentu najneskôr do 15. októbra.
Z doterajšieho konsolidačného úsilia Ficovej vlády je zrejmé, že pripravované opatrenia zaplatia firmy, banky, ale aj bežní ľudia. Šetriť na strane vlády či jej úradníkov by sa malo menej.
„Zatiaľ vidíme, že konsolidácia sa deje najmä na príjmovej strane rozpočtu, čo má potenciál utlmiť hospodársky rast, ktorý je kľúčom k udržaniu štedrej sociálnej politiky v budúcnosti,“ hodnotí analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
INDEX zhrnul, aké dosahy na peňaženky obyvateľov Slovenska budú mať už prijaté, ale aj zamýšľané úsporné opatrenia vlády.
V článku sa dozviete:
1. Daň z cukru zdvihne ceny nápojov
Sladené nápoje, sirupy a energetické nápoje budú od budúceho roka podliehať novej dani z cukru. Sadzby tejto spotrebnej dane sú síce len v desiatkach centov na liter, ale do ceny finálneho výrobku sa môžu preniesť vo vyššej miere.
Daň z cukru totiž zvýši základ, z ktorého sa počíta daň z pridanej hodnoty (DPH) a obchodná marža.
Podľa Filipa Kužmu z Inštitútu moderného spotrebiteľa by napríklad dvojlitrový sýtený nápoj privátnej značky mohol zdražieť dvojnásobne, cena značkového bublinkového nápoja by sa mohla zvýšiť o 20 percent.

Vplyv dane z cukru na finálnu cenu výrobkov pripúšťa aj ministerstvo financií, jeho odhady sú však miernejšie. Ak sa podľa neho nová daň a DPH v plnej miere prenesú do koncovej ceny, tak v prípade kolového nápoja stúpne o osem percent, v prípade ovocnej limonády o 21 percent a v prípade šumienky o 40 percent.
V roku 2025 by mala daň z cukru priniesť do štátneho rozpočtu 79 miliónov eur, čiže len zlomok z toho, čo vláda musí vykryť.
2. Dani neušli ani náplne do e-cigariet
Spotrebná daň z tabakových výrobkov sa od budúceho roka začne uplatňovať aj na náplne do elektronických cigariet či na nikotínové vrecúška.
Pri elektronických cigaretách sa zavádza sadzba 20 centov za mililiter a pri ostatných nikotínových výrobkov 10 centov za gram. V ďalších rokoch sa majú sadzby postupne zvyšovať.