Viaceré univerzity po celom Slovensku opravujú tento rok internáty. Ubytovacích miest je pre študentov menej, a tak tí, ktorým sa izby neušli, si musia v týchto dňoch hľadať ubytovanie na privátoch.
Pripraviť sa treba na nájomné, ktoré sa pohybuje v stovkách eur mesačne. Oproti minulému roku pritom išlo hore v jednotkách percent, v závislosti od lokality a veľkosti prenajímaného bytu.
"Na celom území Slovenska dochádza najmenej od začiatku ruskej agresie na Ukrajine, teda od konca februára 2022, k nárastu cien prenájmov pri malých bytoch. Platí to pre všetky krajské mestá a všetky typy nehnuteľností," uviedol Michal Pružinský, analytik portálu nehnuteľnosti.sk.

Prečo ceny rastú
Zdražovanie prenájmov je podľa neho v zásade prirodzené a je spôsobené viacerými faktormi. "Jednak je zvýšený dopyt po nájmoch v dôsledku nižšej dostupnosti hypotekárnych úverov. Zároveň majú prenajímatelia, ktorí financujú byt z hypotéky, zvýšené náklady na splátku úveru v dôsledku rastu úrokových sadzieb," priblížil Pružinský.
Priemerné ceny za mesačný prenájom išli hore aj pre zvýšené náklady na energie, najmä elektrinu a plyn. Medziročne najviac zdraželi v univerzitných mestách – teda všetkých na Slovensku s vysokou školou - štvorizbové byty.
V článku sa ďalej dočítate:
- Koľko stoja v priemere rôzne typy bytov v univerzitných mestách na Slovensku?
- Na čo si dať pozor pri uzatváraní zmluvy o prenájme?
- Aká je bežná výška kaucie a kedy si ju môže majiteľ ponechať?
- Je možné uzatvoriť zmluvu len na desať mesiacov, bez letných prázdnin?
Podľa dát, ktoré analyzoval portál nehnuteľnosti.sk v spolupráci s Geografickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV), stáli najväčšie byty v priemere mesačne cez 1400 eur. Oproti vlaňajšku zdraželi o viac ako štrnásť percent.

Ide o údaj za prebiehajúci tretí štvrťrok 2024, ktorý zatiaľ nie je konečný. Pri dátach mimo Bratislavy pritom treba rátať s odchýlkami, pretože trh s nájmami je tam pomerne slabý.