BRATISLAVA. Sadzby dane z pridanej hodnoty prejdú na Slovensku veľkou zmenou. Členovia vlády v utorok ohlásili, že po novom budeme mať až tri hodnoty DPH. Tá základná porastie výrazne, z 20 na 23 percent.
Dôvodom konsolidácie, návrh ktorej v stredu schválila vláda, má byť aj „zlepšenie sociálneho štandardu občanov SR“. Vyššia DPH pritom bude mať dosah na peňaženky ľudí, vrátane nezamestnaných, rodín s deťmi aj tých, čo zarábajú viac ako slovenský priemer.

„Trojpercentné zdvihnutie základnej sadzby DPH sa v najhoršom prípade prenesie do približne 2,5-percentného zdraženia,“ objasňuje Filip Kužma z Inštitútu moderného spotrebiteľa. Zdraženie môže byť aj nižšie. Napríklad, ak by sa reťazce rozhodli, že si časť zdraženia premietnu do zníženia svojich marží.
Analytik VÚB Banky Michal Lehuta poukazuje na analýzu Národnej banky Slovenska z roku 2011, keď DPH stúpla z 19 na 20 percent. V tom čase NBS hovorila, že efekt na infláciu (zjednodušene povedané rast cien) bol 0,4 až 0,5 percentuálneho bodu.
„My sme zatiaľ vlastný prepočet pre jeho komplikovanosť nerobili, ale odhadujeme, že môže dosahovať aj viac ako jeden percentuálny bod,“ dodáva Lehuta.
Čo sa v texte dozviete:
- aký dosah môže mať na ceny 23-percentná DPH,
- prepočty zvýšenia cien,
- či naozaj zlacnejú potraviny,
- ako zdražovanie ovplyvní daň z cukru.
Čo všetko zdražie? Nie sú to len práčky
Ako reálne porastú ceny, v súčasnosti nie je možné presne povedať. Prepočty, ktoré prináša denník SME, sú len hrubým odhadom toho, ako ceny porastú v najhoršom prípade.