Vláda Roberta Fica (Smer) v utorok ohlásila a v stredu schválila novú daň z finančných transakcií. Týkať sa bude podnikateľov, obchodných spoločností aj živnostníkov. Do platnosti by mala vstúpiť od apríla budúceho roka.
Oproti včerajšiemu ohláseniu pritom stihla spraviť zmenu v sadzbách dane, ktorá má v rámci balíka na konsolidáciu verejných financií zabezpečiť, že štát z nej nezíska 610 miliónov eur, ale až 700 miliónov eur.
Dôvodom je, že vláda zároveň znížila sadzbu DPH pre gastro na päť percent, hoci pôvodne uvažovala o jej zvýšení na 23 percent. Výpadok príjmov vo výške 110 miliónov eur má čiastočne zaplátať práve ešte vyššia transakčná daň.

1. Ako je konštruovaná daň z finančných transakcií?
Transakčná daň sa bude vzťahovať na bankové prevody z podnikateľských účtov a na použitie platobnej karty k podnikateľskému účtu.
V utorok minister financií Ladislav Kamenický (Smer) hovoril, že za bankové prevody budú podnikatelia platiť daň vo výške 0,35 percenta z prevádzanej sumy, maximálne 30 eur, pre výbery v hotovosti z bankomatu bude sadzba 0,7 percenta a za kartu k podnikateľskému účtu sa budú platiť dve eurá ročne.
Vláda napokon schválila sadzbu z bankových prevodov na úrovni 0,4 percenta s maximálnym poplatkom 40 eur. Príklad: ak podnikateľ zaplatí dodávateľovi bankovým prevodom faktúru vo výške 5000 eur, zaplatí na dani 20 eur.
Sadzba pri výbere z bankomatu bude napokon 0,8 percenta. Ak si teda podnikateľ z firemného účtu cez bankomat vytiahne 100 eur, zaplatí štátu 80 centov.
Minimálna daň z finančnej transakcie je stanovená na jeden cent a platiť sa bude v mesačnej periodicite.
Ficova vláda sa pri transakčnej dani inšpirovala príkladom Maďarska, ktoré ju má od roku 2013 a týka sa aj domácností. V súčasnosti je v Maďarsku sadzba tejto dane pri bankových prevodoch a platbe kartou stanovená na 0,45 percenta, pri výbere hotovosti na 0,9 percenta. Maximálna výška dane pri bezhotovostnej platbe je 20-tisíc forintov (50 eur), pri výbere hotovosti strop nie je.