WASHINGTON. Americká centrálna banka (Fed) prvýkrát od roku 2020 uvoľnila menovú politiku.
Zároveň signalizovala, že bude v uvoľňovaní pokračovať, pričom v tomto roku by mala sadzby znížiť ešte dvakrát a v roku 2025 štyrikrát.
Informuje o tom CNBC a portál Yahoo Finance.
Agresívne uvoľnenie
Menový výbor (FOMC) znížil kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov do pásma 4,75 % až 5 % z takmer 23-ročného maxima 5,25 % až 5,50 %, kde sa nachádzala od júla 2023.
Dôvodom agresívneho uvoľnenia je snaha Fedu zabrániť ochladeniu trhu práce v USA. Akciové trhy prijali správu o znížení kľúčovej sadzby Fedu o pol percentuálneho bodu pozitívne.
Rozhodnutie nebolo jednohlasné. Proti sa postavila členka rady guvernérov Fedu Michelle Bowmanová, ktorá podporovala zníženie len o 25 bázických bodov. Za posledné dva roky boli rozhodnutia o nastavení úrokových sadzieb jednohlasné.
Predstavitelia Fedu sa tiež zhodli na tom, že v tomto roku očakávajú ešte dve zníženia sadzieb o 25 bázických bodov, po ktorých budú nasledovať ďalšie štyri zníženia v budúcom roku a dve zníženia v roku 2026.
Počíta s nárastom miery nezamestnanosti
Výbor pri hodnotení stavu ekonomiky uviedol, že "rast pracovných miest sa spomalil a miera nezamestnanosti sa zvýšila, aj keď zostáva nízka".
FOMC zároveň zvýšil svoju prognózu vývoja nezamestnanosti. Aktuálne počíta do konca roka s jej nárastom na úroveň 4,4 %, na ktorej by mala zostať aj v roku 2025. V júni predpovedal, že miera nezamestnanosti dosiahne v tomto roku 4 %.
Výbor takisto znížil výhľad inflácie meranej indexom cien výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) na 2,3 % z 2,6 %. Do konca roka 2025 by potom mala klesnúť na 2,1 %. Pokiaľ ide o jadrovú infláciu, FOMC skresal svoju projekciu v tomto roku o 0,2 percentuálneho bodu na 2,6 %.
FOMC v porovnaní s júnom nezmenil svoje prognózy rastu ekonomiky. V tomto roku počíta so expanziou hrubého domáceho produktu (HDP) o 2,1 % a v roku 2025 o 2 %.
Powell: Fed týmto tempom nebude pokračovať
Powell na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia menového výboru (FOMC) označil zníženie úrokových sadzieb o pol percentuálneho bodu za rekalibráciu menovej politiky a varoval trh, aby nepredpokladal, že Fed bude týmto tempom pokračovať.
Ekonomika USA je podľa neho v dobrej kondícii a centrálna banka sa nemusí s uvoľňovaním ponáhľať.
"Táto rekalibrácia nastavenia našej menovej politiky pomôže udržať silnú ekonomiku aj trh práce, pričom naďalej umožní ďalší pokrok v oblasti inflácie," uviedol Powell.
Spustenie cyklu uvoľňovania menovej politiky podľa neho znamená, že Fed začína proces ukončovania reštriktívneho nastavenia smerom k neutrálnejšiemu postoju. Upozornil, že Fed nemá na žiadny vopred stanovený kurz a svoje rozhodnutia bude naďalej prijímať na jednotlivých zasadnutiach na základe nových údajov z ekonomiky.
"Čakali sme. A myslím si, že táto trpezlivosť sa nám skutočne vyplatila v podobe našej dôvery, že inflácia udržateľne smeruje pod 2 %. Myslím si, že práve to nám umožnilo, aby sme dnes urobili tento razantný krok," uviedol Powell.
Nikto by však podľa neho nemal počítať s tým, že toto je nové tempo zmeny sadzieb. "Myslím si, že budeme opatrne postupovať od zasadnutia k zasadnutiu a svoje rozhodnutia budeme prijímať priebežne."
Powell takisto varoval investorov, aby nepočítali s tým, že sa vráti obdobie ultra nízkych úrokových sadzieb, keď sa obrovské objemy štátnych dlhopisov obchodovali za záporné sadzby. "Podľa mňa sa sa k tomu už nevrátime," uviedol Powell a dodal, že neutrálna sadzba je aktuálne zrejme výrazne vyššia ako vtedy. Priznal však, že zatiaľ nevie, aká vysoká je.