BRATISLAVA. Zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) za ubytovanie zo súčasných 10 na 23 % zničí domáce hotelierstvo, zahraničných návštevníkov presmeruje do susedných krajín, obmedzí domácu spotrebu a okreše počet pracovných miest.
Upozornila na to Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) v súvislosti s konsolidačným opatrením vlády. Vo štvrtok o tom informoval generálny manažér AHRS Martin Novotný.
"Ubytovacie zariadenia stále pociťujú ťarchu vysokých cien energií a extrémny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. HoReCa sektor upozorňuje, že toto opatrenie zdecimuje domáce hotelierstvo. Zahraničných návštevníkov presmeruje do susedných krajín, značne obmedzí spotrebu domácich a okreše počet pracovných miest, podiel investícií do inovácií či skvalitňovania služieb v HoReCa sektore," uviedol Novotný.

Doplnil, že zvýšením DPH za ubytovanie na 23 % bude mať Slovensko druhú najvyššiu sadzbu zo všetkých členských štátov EÚ. Vyššiu sadzbu majú už len v Dánsku.
Novotný upozornil, že toto zvýšenie DPH bude po pandémii, energetickej a inflačnej kríze "poslednou ranou" pre sektor. Slovenské ubytovacie zariadenia tak podľa Novotného budú mať problém konkurovať okolitým štátom, kde je daň nižšia.
Služby sú úzko previazané
Asociácia má výhrady aj k rozdielnym sadzbám DPH pre stravovanie a ubytovanie.
"Oddeľovať služby stravovania a ubytovania rozdielnou sadzbou DPH je viac ako amatérske. Tieto služby cestovného ruchu sú úzko previazané a je nemiestne deliť podnikateľov v cestovnom ruchu na dva tábory, pričom v mnohých prípadoch sa pri ubytovaní a stravovaní bavíme o jednej osobe," uviedol viceprezident AHRS Patrik Bočkay.
Ubytovatelia sa zhodli, že plošné zvýšenie dane za ubytovanie bude pre mnohé podniky likvidačné a nepomôže to ani štátnemu rozpočtu, ktorého príjmy tým klesnú.
Zamestnávatelia združení v AHRS kritizovali, že sa o kľúčových zmenách v sektore dozvedeli z tlačových konferencií a nie za spoločným stolom s vládou.
Zástupcov Ministerstva financií SR a Ministerstva cestovného ruchu a športu (MCRŠ) SR žiadajú o stretnutie.
"Myslíme si, že MCRŠ neplní svoju úlohu, na ktorú bolo zriadené, a nevidíme jeho úlohu, ktorú by malo zohrávať pri zastupovaní potrieb sektora na ďalších ministerstvách a vláde.
Podnikatelia nemôžu byť rukojemníkmi mocenských bojov vládnucich strán a znášať následky nekompetentného vedenia štátu," uzavrel Bočkay.
Pre dovolenkárov je dôležitá cena
Ministerstvo cestovného ruchu a športu (MCRŠ) SR rozumie obavám hotelierov, že zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) z ubytovania a následne predraženie dovoleniek môže spôsobiť odlev zahraničných i domácich turistov.
Hľadať preto chcú kompromis, ktorý by zabezpečil, aby ostala zachovaná konkurencieschopnosť sektora a zároveň boli naplnené aj konsolidačné opatrenia, uviedol štátny tajomník MCRŠ SR Marek Harbuľák.
"Tá najväčšia obava, ktorej rozumieme a ktorú chápeme, je práve to, že takéto drastické zvýšenie DPH v porovnaní s okolitými krajinami výrazne predraží pobyty a dovolenky na Slovensku, čo bude značná konkurenčná nevýhoda. To môže spôsobiť to, že prestanú chodiť nielen zahraniční návštevníci na Slovensko, ale presmeruje sa nám časť slovenských návštevníkov do zahraničia, kde tie dovolenky budú lacnejšie," priblížil Harbuľák.
Doplnil, že so zástupcami profesijných zväzov združených v Zväze cestovného ruchu, vrátane AHRS, sa vo štvrtok stretli zástupcovia rezortu.
Podľa Harbuľáka všetci zúčastnení si uvedomujú potrebu konsolidácie verejných financií, no predstava podnikateľov v cestovnom ruchu o tom, ako by sa malo konsolidovať, je "diametrálne odlišná od toho, aké sú opatrenia, hlavne čo sa týka DPH".
Štátny tajomník priznal, že po vypočutí výhrad hotelierov je jasné, že výpočty, ktoré hovorili o tom, že zvýšenie sadzby DPH z 10 na 23 % má priniesť väčšiu sumu peňazí do štátneho rozpočtu, sa nenaplnia.
Pre dovolenkárov je totiž dôležitá predovšetkým cena, a ak tá je v inej krajine nižšia, tak budú preferovať dovolenku v inej krajine.
"Musíme hľadať spoločne a našou snahou je hľadať nejaký kompromis, aby sme na jednej strane zabezpečili, aby konkurencieschopnosť tohto sektora tu ostala, aby sme týmto opatrením neposielali návštevníkov do iných krajín a zároveň, aby sa do značnej miery naplnili aj tie konsolidačné opatrenia, uzavrel Harbuľák.