BRATISLAVA. Lekárske odborové združenie (LOZ) začalo v nemocniciach zbierať výpovede z nadčasovej práce. Reaguje tak na navrhované konsolidačné opatrenia pre zdravotníctvo, ktoré podľa neho spôsobia ďalší odlev odborníkov do zahraničia.
Lekárski odborári zároveň potvrdili, že sú pripravení podstúpiť aj ďalšie kroky a vyzývajú vládu, aby avizované opatrenia prehodnotila. Informovali o tom na piatkovej tlačovej konferencii.
Nebudú vykonávať nútené nadčasy
"LOZ vyzýva vládu SR, aby prestala s deštrukciou memoranda z roku 2022, ktoré po výpovediach viac ako 2100 nemocničných lekárov malo zabezpečiť nielen sociálny zmier v zdravotníctve, ale vďaka dohode na postupnom plnení všetkých ôsmich požiadaviek malo postupne dochádzať k zlepšovaniu kritickej situácie v slovenskom zdravotníctve. Lekári sú pripravení, že nebudú vykonávať nútené nadčasy a pohotovosť nad zákonné limity. Zdravotníci sú jediní zamestnanci na Slovensku, ktorým vláda znižuje v rámci tzv. konsolidačného balíčka dohodnutú úpravu ich základnej mzdy, a to aj na ďalšie roky do budúcnosti. Pri stave, že lekári a sestry chýbajú slovenským občanom, vláda spôsobí, že Slovensko bude produkovať lekárov a sestry pre zahraničie," upozornil šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský.

LOZ si podľa jeho slov uvedomuje potrebu konsolidácie verejných financií, no nerozumie, prečo vláda hľadá peniaze v chýbajúcich zdravotníkoch.
"Vláda pána Fica týmito krokmi pomáha finančným skupinám a nie pacientom, narúša sociálny zmier, vyháňa posledné sestry a skúsených lekárov z našich nemocníc a mladých zdravotníkov vyháňa do zahraničia," skonštatoval Visolajský. Zároveň vyzval vládu, aby navrhované zmeny prehodnotila.
LOZ kritizuje aj avizovaný návrh, podľa ktorého by sa mali nemocnice transformovať na akciové spoločnosti.
"V stave, keď štátnym nemocniciam nie sú od zdravotných poisťovní preplácané ani náklady na riadne poskytnutú zdravotnú starostlivosť, nemôže premena na akciové spoločnosti znamenať nič iné ako snahu o privatizáciu štátnych nemocníc," poznamenali odborári.
Zvýšia sa ceny zdravotných pomôcok
Pacienti, ktorí si už dnes dokupovali vybrané zdravotnícke pomôcky z vlastných zdrojov, budú musieť po vládnej konsolidácii verejných financií načrieť ešte hlbšie do vrecka. Takýto krok ešte viac zaťaží sociálne najcitlivejšiu skupinu obyvateľov. Upozorňuje na to Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED).
SK+MED poukázala na to, že zvýšenie cien sa bude vzťahovať aj na zdravotnícke pomôcky, ktoré sú v úhradovom systéme a v súčasnej dobe sú zaradené do 20-percentnej sadzby DPH.
"Dotkne sa pacientov vo forme doplatkov, ktorí dostanú na predpis zdravotnícke pomôcky, ako sú napríklad glukomery, senzory pre diabetikov, antidekubitné pomôcky, ortopedické vložky, ortézy, podporné palice a aj niektoré stomické pomôcky," vysvetlila asociácia.
Zároveň apeluje na vládu SR a Ministerstvo financií SR, aby bol celý segment zdravotníckych pomôcok, nielen vybrané druhy, zaradený do jednotnej päťpercentnej sadzby DPH, čo je plne v súlade s európskou smernicou o sadzbách DPH, a zároveň je to podľa SK+MED ústretový krok smerom k sociálne znevýhodnenej skupine obyvateľov.
"Ide najmä o pacientov odkázaných na zdravotnícke pomôcky, z ktorých značnú časť tvoria najmä seniori," priblížila asociácia.
Tiež poukázala na európsku smernicu, ktorá umožňuje znížiť daňové zaťaženie na zdravotnícke pomôcky a špeciálny zdravotnícky materiál.
"Jednotná, znížená sadzba DPH vo výške päť percent by nielenže zmiernila negatívne vplyvy konsolidačného vládneho balíka na sociálne citlivú skupinu obyvateľov, ale zároveň by takýto krok významne pomohol vylepšiť nákladovú efektivitu nemocníc. Automaticky by sa tak znížilo celkové zaťaženie zdravotného systému, ktorý je na Slovensku pred kolapsom," ozrejmila výkonná riaditeľka asociácie SK+MED Katarína Danková.
Nesúhlasí aj Asociácia nemocníc
Znižovanie finančných prostriedkov v zdravotníctve, ktoré vláda plánuje v rámci konsolidačného balíčka na rok 2025, môže vyústiť do kolapsu celého sektora. Upozornil na to prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko.
"Nesúhlasíme s konsolidáciou na úkor zdravotníkov, ktorých platy už teraz len ťažko dokážu konkurovať mzdám v okolitých krajinách, nehovoriac o západných štátoch. Znižovanie finančných prostriedkov do zdravotníctva v roku 2025 spôsobí kolaps zdravotníctva," uviedol.
ANS opakovane upozornila, že systém je nutné dofinancovať ešte v tomto roku sumou 250 až 300 miliónov eur. Zároveň podotkla, že v budúcom roku budú len nemocnice združené v asociácii musieť vykryť zvýšené náklady minimálne v sume 140 miliónov eur. "Namiesto toho chce vláda škrtnúť celému sektoru 259 miliónov eur. S tým nemôžeme súhlasiť," dodal Petko.
Výsledkom budú poplatky a doplatky
Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) upozorňuje, že avizované zvýšenie základnej sadzby DPH na 23 percent zasiahne aj zdravotníctvo.
Výsledkom skokovitého zvýšenia cien v ambulantnom sektora podľa nej budú doplatky a poplatky pre pacientov.
Všeobecní lekári varujú, že ak vláda ambulantnú sféru nezastabilizuje, dôjde k výraznému obmedzeniu dostupnosti ambulantnej starostlivosti.
"Vláda SR predstavila tzv. konsolidačný balíček, ktorým mimo iných opatrení chce na drvivú väčšinu tovarov a služieb uvaliť 23-percentnú DPH. Treba počítať s tým, že už aj tak katastrofálne podvyživené slovenské ambulancie a ich pacienti budú výrazným zvýšením cien veľmi výrazne zasiahnutí. Navyše, nikto z vlády SR skokovité zvýšenie cien v zdravotníctve so slovenskými zdravotníkmi a zamestnávateľmi vopred neprerokoval," skonštatovala prezidentka SVLS Monika Palušková. Dodala, že platby zdravotných poisťovní už teraz nepokrývajú ani bazálne náklady na prevádzku ambulancií.
SVLS podotkla, že po schválení navrhnutých konsolidačných opatrení sa v ambulanciách zvýšia takmer všetky náklady.
"Ambulancie sú aj zamestnávateľmi, ktoré zamestnávajú desiatky tisíc občanov Slovenska. Zvýšia sa ceny nájomného, energií, zdravotníckeho materiálu, kancelárskych potrieb, pohonných látok, diaľničných známok, vzdelávania, cien zdravotníckych prístrojov, lízingov, väčšiny potravín a ďalších vstupov a má pribudnúť daň z každého pohybu na účte, z ktorého ambulancia platí všetky svoje platby a na ktorý prichádzajú aj úhrady za zdravotnú starostlivosť zo zdravotných poisťovní," priblížila Palušková. Dodala, že tiež bude nevyhnutné valorizovať platy zamestnancov ambulancií, na ktoré sa nevzťahuje tzv. platový automat.
Výsledkom skokovito zvýšených cien v zdravotníctve podľa nej budú poplatky a doplatky. "Je zrejmé, že zdravotné poisťovne nebudú schopné vykryť výrazné zvýšenie cien v roku 2025 v zdravotníctve, a tak sa napĺňa konštatovanie SVLS z augusta 2024, že Ministerstvom zdravotníctva SR deklarovaný audit doplatkov a poplatkov v zdravotníctve nemá žiadny význam, a to nielen v roku 2024, ale bude úplne bezcenný aj v roku 2025," skonštatovala SVLS.
Upozornila, že ak rezort nepredstaví relevantnú, odbornú a vykonateľnú stabilizáciu fungovania ambulancií, dôjde k výraznému zhoršeniu dostupnosti ambulantnej, predovšetkým všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre občanov SR.
Vládna koalícia v utorok (17. 9.) predstavila balík opatrení, ktoré majú zabezpečiť konsolidáciu verejných financií na úrovni 2,6 až 2,7 miliardy eur. Vďaka tomu má deficit budúci rok klesnúť na 4,7 percenta hrubého domáceho produktu. Súčasťou konsolidácie má byť okrem iného aj spomalenie valorizácie platov zdravotníkov v ambulantnom aj nemocničnom sektore na tri percentá na jeden rok. Vláda tiež navrhuje, aby sa nemocnice transformovali na akciové spoločnosti.
Dolinková musí podľa Fica ponúknuť plán
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) nesie plnú zodpovednosť za zdravotníctvo a musí prísť s ozdravnými opatreniami.
Vyhlásil to v piatok premiér Robert Fico (Smer), ktorý si bez toho nevie predstaviť, žeby sa do slovenského zdravotníctva 'liali' ďalšie peniaze.
Reagoval tak na kritiku navrhnutých konsolidačných opatrení zo strany zdravotníkov.
"Vyzývam partnerov, odborárov a ďalších v nemocniciach na normálny konštruktívny dialóg, ale nie, že rovno budú búchať na dvere mne, tam majú ministerku zdravotníctva, tam sa musia dohodnúť. Ak to ministerka zdravotníctva nezvládne, bude to musieť zvládnuť niekto iný," skonštatoval Fico.
Dolinková sa podľa jeho slov musí tejto téme venovať od rána do večera. Deklaruje, že si váži prácu zdravotníkov, ale veci sa musia riešiť v normálnom sociálnom dialógu.
"Nie tak, že sa začneme navzájom vydierať, pretože vydieranie nie je spôsob komunikácie," podotkol premiér s tým, že vláda chce mať verejné financie v poriadku a musia všetci sociálni partneri povedať, akou mierou sú pripravení k tomuto prispieť.
Fico poukázal na to, že v roku 2010, keď bol predseda vlády, bol objem zdrojov v slovenskom zdravotníctve štyri miliardy eur a v súčasnosti je to 8,5 miliardy eur.
"My sa pýtame, dokedy budeme nalievať peniaze do zdravotníctva, pokiaľ tam stále nevidíme nejaký efekt," vyhlásil s tým, že toto je otázka pre ministerku zdravotníctva.
"Ministerka zdravotníctva musí povedať, čo ide robiť, nemôže chodiť a hovoriť len dookola to isté - dajte, dajte a dajte. Niekto musí prísť a povedať, poďme urobiť reálne opatrenia, ktoré budú šetriace," povedal premiér.
Ako podotkol, Dolinková musí ponúknuť realistický plán fungovania zdravotníctva.