BRATISLAVA. Ku školákom sa dostane viac slovenského medu. Vláda koncom leta pridala med do tzv. školského programu. Štát už niekoľko rokov dotuje mlieko, ovocie aj zeleninu do škôl či škôlok.
„Slovenským včelárom to veľmi pomôže, najmä komerčnejšie zameraným, ktorí nevedia predať všetok svoj med z dvora,“ hovorí Pavel Fiľo zo Slovenského zväzu včelárov.
Až kilogram medu
Školský program pre včelárov však bude fungovať inak ako dnes. Napríklad mliekari svoje produkty (mlieko, tvaroh, jogurty) do škôl dovážajú, včelári len med školákom posielať nebudú.
V článku sa ešte dočítate:
- Koľko medu školáci dostanú.
- Prečo je slovenský med lepší ako čínsky.
- Ako sa darí mlieku v školách a či deti chcú neosladené mlieko.
- Že v mliečnych automatoch nie je len mlieko.
- Ako je na tom ovocie a zelenina v školách.
Dotáciu od štátu včelári dostanú, ak v škole urobia rôzne vzdelávacie či propagačné aktivity.
Napríklad súťaže či hry, ktoré deti poučia o živote včiel. Prinesú im plagáty. Urobia im ochutnávku peľu či priamo medu. Okrem toho im môžu včely či priamo matku ukázať cez sklo.
„Chceli sme, aby radšej prišli včelári do škôl. Bolo by tu však bolo riziko pobodania,“ vysvetlil Ján Sukovský z ministerstva pôdohospodárstva. Ak chce, môže sa škola dohodnúť, že včelára deti navštívia. Vtedy však potrebujú napríklad ochranné siete či obleky.
Niektoré školy už dnes včelárov navštevujú. „Doterajšia návštevnosť bola sporadická. Je predpoklad, že sa mnohonásobne zvýši, najmä na vidieckych školách,“ hovorí Fiľo.
„Predpokladá sa, že deti dostanú vzorky medu aj pre svojich rodičov, čo bude hradené z podporného programu,“ vysvetľuje Fiľo.
Dostávať by mali malé (reštauračné) 20-gramové vzorky. Závisí od včelára, či im dá jednu, alebo viac vzoriek z každého medu. Spolu podľa zákona môžu dostať až kilogram medu.
Riaditeľka Základnej školy Karloveská Eva Horníková hovorí, že pred letom mali na škole aj oni prednášku od včelára. „Deťom sa to páčilo,“ hovorí. Dodáva, že deťom pomáha, keď vedia, odkiaľ je med, ktorý si natrú na chlieb.
Prečo je slovenský med lepší
Priemerne u nás podľa odhadov človek za rok spotrebuje kilogram medu. Cena sa pohybuje od sedem eur do približne 15 eur.
Vláda si od zapojenia včelárov sľubuje, že sa „zvýši konzumácia slovenského medu“.
Fiľo upozorňuje, že v našich supermarketoch sa slovenský med fakticky nepredáva. Často preto, že v zahraničí ho supermarkety nakupujú lacnejšie. Najviac sa med dováža z Číny, Ukrajiny či Argentíny.
„Slovenský med je lepší, pretože pochádza z regiónu spotrebiteľa a technológie na miešanie medov alebo aj sirupov sú pre bežného včelára nedostupné. Historicky takéto postupy neboli doteraz na Slovensku zaznamenané u bežných včelárov,“ hovorí Fiľo.
Napríklad v Číne sa do medu pridávajú zahustené ryžové sirupy. Okrem toho zahraničný med môže obsahovať aj peľ z kvetov, ktoré u nás nekvitnú. U ľudí sa potom môžu objaviť alergie.
Čína je svetovou jednotkou vo výrobe medu, pochádza odtiaľ až 26 percent svetovej produkcie.
Na Slovensku sa v roku 2022 vyprodukovalo len 3,5 tisíca ton medu.
Horníková hovorí, že zaradenie medu do školského programu môže prispieť k tomu, aby sa kupovalo viac nášho medu. „Ak sa to správne deťom vysvetlí, napríklad aj zážitkovou formou, budú vedieť, že jedia med z tejto lúky a od tohto včelára.“
Na Slovensku je viac ako 20-tisíc včelárov, spolu majú okolo 300-tisíc včelstiev. Veľká časť včelárov má výrobu medu ako hobby, neživí ich to.
Do projektu sa budú môcť zapojiť ale len tí, ktorí majú registrovanú prevádzkareň na predaj medu. Podľa ministerstva je ich asi 4,6 tisíca.
Malé deti chcú sladké mlieko
Opäť sa rozbieha aj školský program na mlieko a mliečne výrobky, rovnako na ovocie a zeleninu. Podľa mliekarov záujem škôl každý rok rastie.
„Stále sa nájdu ešte ďalšie malé školy, ktoré sa chcú zapojiť. Medziročne máme rast približne desať percent,“ hovorí Ondrej Hajkovský z Tatranskej mliekarne.
Horníková hovorí, že na jej škole majú programy u detí úspech. Starším deťom už mlieko či ovocie nedávajú učitelia, ale berú si ich samy pri odchode z jedálne.
V minulosti deťom dávali viac aj ochutené mlieka, časom sa to však zmenilo, lebo deti priberajú. Vedúce jedální majú podľa školení preferovať neochutené mlieka.
Mladšie deti s tým mávajú problém, upozorňuje Zuzana Krištofová zo Syrárne Havran.
„Deťom v škôlke rozlievajú do pohárov, no z desiatich detí možno dve z nich vypijú celú dávku. Už nie je dovolené pridať napríklad granko do mlieka, takže deti v škôlke to nechcú.“
V automatoch kúpia aj croissanty
Minulý školský rok sa do projektu zapojilo takmer 3,6 tisíca škôl. Mlieko do nich dodávajú dvoma spôsobmi, podľa ich výberu.
Mlieko buď rozdávajú v jedálni, alebo ho dávajú deťom učitelia – v takom prípade deti za mlieko neplatia. Druhou možnosťou sú mliečne automaty. Aj v nich je biele mlieko zadarmo.
Ostatné výrobky (napríklad ochutené mlieko) si z automatu deti vyberú výrobky cez kartu, na ktorú im peniaze posielajú rodičia.
V automatoch však často nebýva len mlieko a mliečne výrobky, a tak sa stáva, že deti niekedy minú kredit na veci, ktoré im rodičia zaplatiť nechceli.
Hajkovský hovorí, že u nich majú v automatoch 70 percent mliečnych výrobkov, ale deti si tam môžu kúpiť aj croissanty.
Rovnako v Rajo Brejky automatoch prevažuje mlieko. Kúpiť si deti môžu aj cereálie a balené nápoje.
„Výhodou našich automatov je aplikácia, kde si každý rodič môže nastaviť pre svoje dieťa možnosti výberu, limity. Ak chce rodič umožniť dieťaťu vybrať si napríklad len neochutené mlieko, môže tak spraviť cez svoje rodičovské konto,“ vysvetľuje Marek Chorváth zo spoločnosti Meggle Slovakia.
Ovocie a zelenina pre deti
Ovocie či zeleninu každý rok dostávajú deti zadarmo. Dostať môžu aj pyré či šťavy či sušené jablkové lupienky. V minulom školskom roku sa do tohto programu zapojilo viac ako 5,2 tisíca škôl a škôlok.
Rovnako ako pri mlieku sa dotácia vzťahuje na deti od troch do 15 rokov. Ovocinár sa do programu zapojí tak, že sa prihlási do Poľnohospodárskej platobnej agentúry, ktorá rozdeľuje dotácie. Potom stačí, ak sa ovocinár dohodne so školou a celý rok jej dodáva ovocie či zeleninu.
Školáci tiež môžu pracovať na školskej záhradke, či ísť do sadu trhať jablká. Program má deti naučiť ich jesť už od malička. Slovensko je totiž v spotrebe čerstvého ovocia a zeleniny medzi poslednými krajinami v Európe.
V školských jedálňach majú aj preto pribudnúť nové recepty, kde sa bude používať viac čerstvých plodov.
„Zníženie obsahu cukru, soli a nezdravých tukov v jedlách je kľúčové pre zdravý vývin detí,“ povedal ešte v lete minister školstva Tomáš Drucker z Hlasu.