Vyššie DPH, zmeny v rodičovskom dôchodku, v daňovom bonuse, ale aj nová daň z finančných transakcií. Vláda minulý týždeň po mesiacoch rokovaní a mnohých uniknutých informáciách predstavila opatrenia, akými sa chystá upratať rozvrátený štátny rozpočet.
Mnohých zarazila hlavne vyššia DPH, ktorá sa naposledy zvyšovala ešte za vlády Ivety Radičovej v roku 2011 a Robert Fico vehementne sľuboval, že sa dani z pridanej hodnoty nedotkne.
Podľa predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Jána Tótha ide o lepšie riešenie, ako zdaňovať prácu, treba byť však opatrný. „Je dôležité, aby sme si cez vyššiu DPH nevystrieľali všetky náboje tým, že vyzbieraný balík peňazí v skutočnosti nevyužijeme na zníženie deficitu,“ hovorí.
Navýšenie, aj keď ide o najjednoduchšie riešenie, totiž podľa neho zabolí firmy, aj bežných ľudí. „Budeme mať kvôli nemu vyššiu infláciu a reálne mzdy veľmi neporastú,“ dodáva Tóth.
Dalo sa ale rozpočtovej katastrofe vôbec bez zmeny v DPH vyhnúť, aký vplyv bude mať na ceny, sú ďalšie opatrenia dobre zvolené a bude štát okrem zvyšovania svojich príjmov aj šetriť?
V Indexe na otázky Evy Frantovej odpovedá predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, Ján Tóth.
V rozhovore sa dozviete:
- (1:38) Prečo musíme šetriť
- (3:28) Koho vinou je Slovensko zadlžené
- (12:06) Dalo sa vyhnúť vyššej DPH?
- (13:55) Nevýhody viacerých DPH sadzieb
- (15:31) Daň z bankových transakcií
- (19:25) Mimoriadny odvod pre firmy
- (21:37) Zmeny v daňovom bonuse a rodičovskom dôchodku
- (26:14) Prečo zdražie plyn
- (29:21) Ako ide štát šetriť na výdavkoch?
- (33:27) Čo chce vláda robiť s miliardou navyše