Do konca júla zverejnilo účtovné závierky za fiškálny rok 2023 bezmála 275-tisíc nefinančných podnikov. Ich tržby stúpli medziročne o šesť percent na takmer 268 miliárd eur. Je to zhruba toľko, čo Apple, najväčšia spoločnosť na svete podľa trhovej kapitalizácie, utŕži za tri kvartály.
Keďže prevádzkový zisk nefinančných podnikov zvýšený o odpisy a znížený o profit z predaja materiálu a dlhodobého majetku (EBITDA), i samotný čistý zisk rástli rýchlejšie, pozitívnu zmenu sme mohli vidieť na marži EBITDA a rentabilite tržieb. Tá sa zvýšila o dve desatiny bodu na 4,6 percenta. To znamená, že nefinančné podniky z každého utŕženého eura premenili na čistý zisk v priemere 4,6 centa.
Priemerná marža EBITDA sa zvýšila o 0,3-percentného bodu na rovných deväť percent. Samozrejme, v investične náročných sieťových odvetviach to bývajú niekoľkonásobne vyššie miery. Najmä v distribúcii plynu, elektriny a ropy alebo v telekomunikačnom sektore.
V telekome veľkí...
Z veľkých odvetví sa najvyššou ziskovosťou tržieb dlhodobo chvália telekomunikačné služby, ktorými hýbu hlavne traja najväčší operátori. Trhová trojka O2 sa síce výsledkami za minulý rok dosiaľ nepochválila, ale jej sesterský správca siete Cetin Networks si polepšil. A to natoľko, že zaznamenal dvakrát vyššiu rentabilitu tržieb, ako je priemer celého odvetvia, ktoré na čistý zisk pretaví 11,6 centa z každého zinkasovaného eura.
Takmer celý profit telekomunikácií generuje dvojica Slovak Telekom a Orange. Kým dcéra nemeckej skupiny Deutsche Telekom udržala vlani rentabilitu na 20 percentách, francúzsky konkurent po rokoch stagnácie zaznamenal, aj vďaka osekaniu osobných nákladov, najväčší nominálny prírastok zisku zo všetkých firiem v branži. Vďaka tomu si ziskovosť tržieb posunul k 14 percentám.
Slovenskí operátori Swan či Slovanet sa, naopak, ponorili do ešte hlbších strát. Tradične najstratovejšia firma odvetvia, prevádzkovateľ káblovej televízie UPC Broadband, záporné vlastné imanie dlhodobo koriguje pôžičkami od prepojených účtovných jednotiek. S tými sa spájajú tučné úrokové náklady, ktoré firmu zatláčajú do hlbšieho mínusu.
...v IT malí
Zatiaľ čo telekomunikácie veľkí hráči ťahajú, v informačných technológiách majú navrch skôr menšie softvérové firmy. Po stavebníctve, veľkoobchode, maloobchode a realitách je to piate najpočetnejšie odvetvie, v ktorom FinStat eviduje až 16-tisíc subjektov.
Viacerým významným IT spoločnostiam, vrátane Esetu, najväčšieho hráča v branži, ktorý poskytuje riešenia pre digitálnu bezpečnosť na celosvetovom trhu, totiž profit (aj pre rast osobných nákladov) vlani klesol.
Najviac trhovej dvojke Deutsche Telekom Systems Solutions Slovakia, ktorá si v roku 2022, vďaka tučnému zisku z predaja cenných papierov, zaknihovala vyšší celkový profit ako Eset. Naopak, maličké eseročky ako minit labs či ilnvoices vďaka výdatným finančným výnosom vykázali vlani každá vyše 20-miliónový profit.
Ak by sme zisky IT odvetvia očistili o tieto tri subjekty, ako aj o výsledky prevádzkovateľa cestného mýta SkyToll (patrí skôr do odvetvia, v ktorom sú zaradení správcovia dopravnej infraštruktúry NDS či ŽSR) a prevádzkovateľa hazardných hier DOXX, celkový čistý profit by medziročne stagnoval. A rentabilita tržieb branže by klesla o poldruha percentného bodu, no udržala by sa tesne nad 10 percentami, kde sa usadil aj samotný Eset.
Ambulantná ryža
V dôsledku verejnej diskusie o permanentne kolabujúcom zdravotníctve by nezainteresovaný pozorovateľ mohol nadobudnúť dojem, že toto odvetvie chradne alebo ledva prežíva. Platí to pre verejné nemocnice, ale nie pre privátne zdravotnícke zariadenia.
Odhliadnuc od lanskej bezmála 50-miliónovej straty práve začínajúcej Nemocnice Bory zo skupiny Penta, čistý zisk zdravotníckych subjektov (bez rozpočtových a príspevkových organizácií) vyskočil o viac než pätinu. Rentabilita tržieb odvetvia sa tak posunula k 10 percentám.
Nominálnu i relatívnu ziskovosť dlhodobo ťahajú lekárski špecialisti a zubári, a predovšetkým ambulancie všeobecných lekárov, ktoré premenia na profit až 25 centov z každého utŕženého eura.
Do tohto štátom „regulovaného“ eldoráda pritom pandémia koronavírusu nepriaznivo nezasiahla. Vidieť ju bolo predovšetkým na číslach liečebných kúpeľov a laboratórií.
Laboratóriám zisky kulminovali na vrchole pandémie v roku 2021. Predvlani mierne klesli, no rentabilita tržieb sa ešte udržala nad desiatimi percentami. Vlani sa zisky prepadli všetkým hráčom v branži. Najviac trhovej dvojke Medirex (konečným užívateľom výhod je i Radoslav Bardún), kým jednotka, škandinávsky Unilabs, sa dokonca ponorila do miliónových strát.
Naopak, kúpeľom, ktoré počas pandémie napriek výdatnej štátnej pomoci akurát živorili, sa vlani podarilo odraziť od kladnej nuly a posunúť profitabilitu k siedmim percentám.
Dojem z konjunktúry kazili len stratové Kúpele Sliač, Slovenské liečebné kúpele Piešťany a Kúpele Lučivná. Ich úhrnná strata však neprevyšuje individuálny profit bojnického alebo rajeckého konkurenta.
Distribučky majú navrch
Vlani sa darilo aj malej slovenskej farmaceutickej výrobe, ktorá zdvojnásobila rentabilitu na nadpriemernú úroveň 8,7 percenta. Ziskovosť ťahali hlavne zmluvní výrobcovia medikamentov ako Saneca Pharmaceuticals (niekdajšia Slovakofarma) a HBM Pharma, či výrobca veterinárnych imunologických liekov Pharmagal - Bio.
Lekárňam však zisky klesli. Ide o obchodné prevádzky, ktoré sú na konci reťazca, za výrobou a distribúciou. Rentabilita ich „zreťazených“ tržieb sa preto ťažko porovnáva s výrobnými podnikmi či firmami v službách.
FinStat preto namiesto tržieb používa pri obchodníkoch takzvanú vlastnú produkciu, čo je súčet obchodnej marže (rozdiel medzi tržbami za tovar a nákladmi na jeho obstaranie) a tržieb za vlastné výrobky a služby.
Takto upravená rentabilita vlani klesla lekárňam o štvrtinu pod sedem percent. Distribučným firmám, ktoré prerozdeľujú lieky od výrobcov liečiv do „maloobchodu“, stagnovala na úrovni 12,5 percenta.
To však FinStat od čísel subodvetvia odrátal výsledky distribučiek Johnson & Johnson a Dorapharm v likvidácii, ktoré sa opierali o zisky z predaja časti podniku, respektíve straty neaktívnej Transmedic Slovakia, ktorá pred rokmi figurovala v prvej desiatke, ale od januára 2021 je v konkurze.