Predseda SNS Andrej Danko sa dlhé roky pasoval za ochrancu cestovného ruchu na Slovensku. V minulosti presadil rekreačné poukazy aj nižšiu DPH na gastro a ubytovacie služby.
Konsolidačný balíček vlády Roberta Fica (Smer) mu tento imidž kazí. Navrhované opatrenia rátajú s tým, že sadzba DPH na ubytovanie sa zvýši z doterajších desať na 23 percent.
Išlo by o druhú najvyššiu sadzbu DPH na tieto služby v Európskej únii. Vyššiu, 25-percentnú, má už iba Dánsko. Naopak, na jedlá podávané v reštauráciách sa má daň znížiť z desiatich na päť percent.
Generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácii Slovenska (AHRS) Martin Novotný hovorí, že viac ako dvojnásobné zvýšenie DPH na ubytovanie zdecimuje domáce hotelierstvo. „Zahraničných návštevníkov presmeruje do susedných krajín a okreše počet pracovných miest v sektore,“ tvrdí.
Aj riaditeľ hotela Partizán v Nízkych Tatrách Michal Kič si myslí, že vyššia DPH povedie k ešte väčšiemu odlevu turistov do zahraničia, ktorému domáci cestovný trh už v súčasnosti čelí.
Vyššia DPH podľa neho tiež otvára dvere sivej ekonomike, keď niektorí majitelia a prevádzkovatelia ubytovacích zariadení môžu hľadať spôsoby, ako sa plateniu daní vyhnúť.

Bude sa zdražovať
Je pravdepodobné, že majitelia hotelov a penziónov aspoň čiastočne prenesú vyššiu DPH do finálnych cien svojich služieb. „Určite to ovplyvní našu cenotvorbu smerom nahor,“ potvrdzuje Kič.
Majiteľ hotela a penziónu v podtatranskej obci Ždiar Jaroslav Strachan podotýka, že slovenské hotelierstvo bude v nevýhode oproti poľskej konkurencii, ktorá má len osempercentnú DPH na ubytovanie: „Poliaci môžu peniaze, ktoré neodvedú na vyššej DPH, investovať do rozvoja stredísk a hotelov.“