Na juhu Slovenska riešia vážny obchodný spor. Hlavným aktérom je Gemerská mliekareň, ktorej majiteľom je spoločnosť Gemermilk RS.
Tá už v júni tohto roka čelila návrhu na vyhlásenie konkurzu, ktorý sa majiteľom nakoniec podarilo odvrátiť.
Na svete je však nový a zdá sa, že ešte vážnejší problém. Jeden z veriteľov sa totiž rozhodol, že pošle fabriku s pozemkami do dražby. Koncom októbra tak závod môže kúpiť nový záujemca. Zaujímavý je aj dôvod toho, prečo sa veriteľ rozhodol riešiť problémy najkrajnejším spôsobom.
Turbulentná minulosť
Len časť slovenských podnikov dokázala na trhu vydržať tak dlho ako Gemerská mliekareň. Aj keď v tomto prípade musíme spomenúť niekoľko „ale“. História podniku totiž siaha do roku 1953, keď sprevádzkovali v Rimavskej Sobote prvú mliekareň.

Tá sa postupne dostala pod krídla podniku PPK Rimava. Išlo o akýsi holding, ktorý zastrešoval všetky potravinárske podniky v regióne. Okrem toho spravoval aj rozsiahle poľnohospodárske pozemky. V najlepších časoch pritom PPK Rimava dávala prácu viac ako štyritisíc ľuďom.
Po revolúcii sa podnik rozpadol na menšie časti. V rámci delenia došlo k privatizácii a mliekareň získala skupina manažérov spolu s družstvami, ktoré mliekarni dodávali mlieko.
Gemerská mliekareň dokázala aj v deväťdesiatych rokoch minulého storočia prežiť v nových trhových podmienkach. Kým mliekarne v blízkom Lučenci, Rožňave či Brezne skrachovali, ona rástla a zvyšovala svoj podiel. Firma sa tržbami zaraďovala medzi väčšie mliekarne nielen v regionálnom, ale aj v celoslovenskom meradle.
V roku 2000 riaditeľ a spolumajiteľ Gemerskej mliekarne Ľubomír Užík naznačoval, aká môže byť budúcnosť podniku. „Bude dôležité, ako kto bude pripravený na zmeny na trhu. Ja netvrdím, že chceme byť naveky spolumajiteľmi. My chceme zabezpečiť pre tento región a pre ľudí prácu, a tak musíme firmu pripraviť na budúcnosť. Kvôli perspektíve musíme uvažovať o predaji,“ hovoril pre Trend.

Už v roku 2004 bola firma 19. najväčším potravinárskym podnikom na Slovensku. Tržby spoločnosti pritom prekonávali hranicu 20 miliónov eur.
Bolo len otázkou času, kedy podnik kúpi zahraničný hráč. Stalo sa tak v roku 2007, keď majitelia akceptovali ponuku francúzskej mliekarenskej skupiny Senoble.
Zatvorenie a nové začiatky
Ako sa pomerne rýchlo ukázalo, Francúzi nekupovali podnik preto, aby ho ďalej rozvíjali.
Už začiatkom roka oznámili, že prevádzku v Rimavskej Sobote zatvoria a celú výrobu presunú do Zvolena.
„Ten má moderné priemyselné budovy, ktoré sú vybavené výkonnými zariadeniami na výrobu sušeného mlieka,“ obhajovala tento krok Lucia Lapínová zo slovenskej pobočky skupiny Senoble Central Europe.
Prečo Francúzi kupovali Gemerskú mliekareň, keď ju následne zavreli? Dôvod bol prozaický.