BRATISLAVA. Čína vyšetruje maloobchodného predajcu módy PVH Corp, vlastníka značiek ako Calvin Klein a Tommy Hilfiger, z dôvodu bojkotu bavlny z provincie Sin-ťiang.
Ako referuje spravodajský web CNN, to by podľa Pekingu mohlo viesť k sankciám voči americkej spoločnosti s veľkými obchodnými záujmami v Číne.
Zoznam nespoľahlivých subjektov
Utorkové oznámenie ministerstva obchodu prišlo deň po tom, čo Bidenova administratíva z dôvodu obáv o národnú bezpečnosť navrhla možný zákaz predaja alebo dovozu inteligentných vozidiel v Spojených štátoch, ktoré využívajú špecifickú čínsku alebo ruskú technológiu.
Čínske ministerstvo obchodu vo vyhlásení uviedlo, že spoločnosť PVH so sídlom v New Yorku je podozrivá z „porušovania princípov bežných trhových transakcií“ bojkotovaním bavlny pochádzajúcej z čínskeho regiónu Sin-ťiang na západe krajiny.
Firma by podľa Číňanov mohla by to byť sankcionovaná umiestnením na takzvaný „zoznam nespoľahlivých subjektov“, čo by spoločnosti znemožnilo podnikať v Číne.
V súčasnosti je na zozname päť amerických spoločností, pričom žiadna z nich v Číne príliš nepodniká, pretože ide prevažne o výrobcov z obranného priemyslu. Ich prítomnosť na zozname znamená, že majú zakázané dovážať, vyvážať a investovať v Číne.
Vo vyhlásení zaslanom v stredu CNN spoločnosť PVH uviedla, že „dôsledne dodržiava všetky príslušné zákony a nariadenia vo všetkých krajinách a regiónoch“, v ktorých pôsobí. Tvrdí, že komunikuje s čínskym ministerstvom obchodu a odpovie v súlade s príslušnými nariadeniami.
Calvin Klein má zastúpenie po celej Číne
USA začali zakazovať všetok tovar vyrobený v regióne Sin-ťiang v júni 2022 po prijatí zákona o nútenej práci, ktorý podpísal prezident Joe Biden rok predtým.
Sankcie zo strany Pekingu by predstavovali tvrdú ranu pre spoločnosť PVH, ktorá podobne ako iné svetové módne firmy vo veľkej miere získava zdroje v Číne. Calvin Klein má tiež fyzickú prítomnosť prakticky v každej čínskej provincii.